Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd podjął uchwałę ws. Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015

0
Podziel się:

Rada Ministrów podjęła we wtorek,
przedłożoną przez ministra zdrowia, uchwałę w sprawie Narodowego
Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2007-2015, który ma na celu
poprawienie stanu zdrowia i "jakości życia obywateli" -
poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów podjęła we wtorek, przedłożoną przez ministra zdrowia, uchwałę w sprawie Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2007-2015, który ma na celu poprawienie stanu zdrowia i "jakości życia obywateli" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Program zakłada zmniejszenie zachorowalności i obniżenie umieralności z powodu nowotworów złośliwych i chorób naczyniowo- sercowych, w tym udarów mózgu oraz przewlekłych chorób układu oddechowego. W ramach NPZ zaplanowano m.in. organizowanie badań mammograficznych i cytologicznych.

Program ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności w zapobieganiu chorobom zakaźnym i zakażeniom. Chodzi przede wszystkim o wirusowe zapalenie wątroby typu C, zatrucia i zakażenia pokarmowe oraz gruźlicę.

NPZ ma ponadto doprowadzić do ograniczenia negatywnych skutków przewlekłych schorzeń układu kostno-stawowego, co wymagać będzie m.in. zwiększenia i wyrównania dostępu do usług rehabilitacyjnych.

Wśród założeń programu jest także zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zwłaszcza wśród młodzieży. Chodzi m.in. o zmniejszenie liczby osób z objawami lękowymi, depresyjnymi i myślami samobójczymi.

W programie zwrócono ponadto uwagę na konieczność promowana aktywności fizycznej i racjonalnego odżywiania. Działania zaplanowane w ramach NPZ mają przyczynić się do zmniejszenia zjawiska otyłości, palenia tytoniu i spożycia alkoholu.

Zdaniem inicjatorów NPZ, jego powodzenie w znacznym stopniu będzie zależeć od zaangażowania i aktywności samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych.(PAP)

ktl/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)