Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDRP apeluje, by z lustracją dziennikarzy poczekać do wyroku TK

0
Podziel się:

Zarząd Główny Stowarzyszenie Dziennikarzy
Rzeczpospolitej Polskiej (SDRP) apeluje o nieegzekwowanie przez
kierownictwa redakcji i wydawnictw oświadczeń lustracyjnych do
czasu wydania werdyktu przez Trybunał Konstytucyjny.

Zarząd Główny Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej (SDRP) apeluje o nieegzekwowanie przez kierownictwa redakcji i wydawnictw oświadczeń lustracyjnych do czasu wydania werdyktu przez Trybunał Konstytucyjny.

W przesłanym PAP we wtorek stanowisku SDRP podkreśla, że "samo złożenie lub niezłożenie oświadczenia lustracyjnego przez konkretnego dziennikarza jest aktem jego wolnego, świadomego wyboru". Stowarzyszenie przypomina, że zapisy konstytucji mówią o równości wobec prawa, równego traktowania przez władze publiczne oraz o tym, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Nowelizacja ustawy lustracyjnej, która zakłada obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez dziennikarzy, wchodzi w życie 15 marca. Część mediów zapowiada, że wymóg ten na pewno będzie egzekwować; niektórzy redaktorzy naczelni nie zdecydowali jeszcze, jak odniosą się do tej kwestii.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uznało już w styczniu 2005 r., że jest konieczna lustracja całego środowiska dziennikarskiego. Innego zdania jest honorowy prezes tego stowarzyszenia Stefan Bratkowski, który uważa, że władze państwowe nie mają prawa do lustrowania dziennikarzy, a nowe prawo lustracyjne narusza konstytucję i podstawy porządku prawnego.

Kilkudziesięciu redaktorów, publicystów i dziennikarzy z największych polskich gazet, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych podpisało się wczoraj pod apelem o lustrację mediów. Apel jest odpowiedzią na akcję "obywatelskiego nieposłuszeństwa" części dziennikarzy, którzy odmawiają złożenia oświadczeń lustracyjnych.(PAP)

bos/ malk/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)