Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Polska i Czechy mają nadzieję, że projekt tarczy będzie kontynuowany

0
Podziel się:

(doch. informacje dot. tematu rozmów, oceny stosunków
dwustronnych, podpisania memorandum)

(doch. informacje dot. tematu rozmów, oceny stosunków dwustronnych, podpisania memorandum)

14.11.Praga (PAP/CTK) - Polska i Czechy mają nadzieję, że projekt tarczy antyrakietowej USA w Europie Wschodniej będzie kontynuowany - zaznaczył w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Pradze.

Po rozmowach z szefem czeskiej dyplomacji Karelem Schwarzenbergiem polski minister wyjaśnił, że nie oczekuje w tej sprawie żadnego rewolucyjnego zwrotu, gdyż amerykański prezydent- elekt Barack Obama osobiście mu powiedział, iż przed decyzją o kontynuowaniu projektu chce się upewnić co do funkcjonalności systemu.

"Powinniśmy cierpliwie czekać na nową administrację i na to, aż podejmie decyzję" - cytuje jego słowa czeska agencja CTK.

Według niej Sikorski oczekuje, że nowa amerykańska administracja będzie respektować decyzje administracji prezydenta George'a W. Busha.

Amerykańska tarcza antyrakietowa ma służyć obronie przed atakami z tzw. krajów nieprzewidywalnych. Jej elementy mają znaleźć się w Polsce i Czechach. Na terytorium polskim ma być wybudowana wyrzutnia przeciwrakiet, a w Republice Czeskiej - wchodzący w skład systemu radar.

Schwarzenberg powiedział, że rozmawiał z Sikorskim na temat postawy UE wobec Rosji i Stanów Zjednoczonych oraz na temat zbliżającego się czeskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

CTK informuje, że Sikorski poparł priorytety czeskiego przewodnictwa w UE (rozpoczynającego się 1 stycznia 2009 roku), a także starania Czech o zorganizowanie wiosną w Pradze pierwszego spotkania przedstawicieli państw UE z Barackiem Obamą.

Sikorski i Schwarzenberg podpisali memorandum w sprawie utworzenia Forum Polsko-Czeskiego, mającego pomagać w intensyfikacji kontaktów między Polakami i Czechami.

Na początkową działalność kulturalnego forum, które miałoby rozpocząć działalność najpóźniej 1 stycznia 2009 roku, polska i czeska dyplomacja przeznaczą 200 tys. euro. Forum miałoby się przyczyniać do wzajemnego poznawania się społeczeństw. Jak przypomina CTK, podobne fora Czesi mają już z Niemcami i Rosją.

Ministrowie byli zgodni co do tego - relacjonuje CTK - że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre, lepsze niż na przestrzeni ostatnich kilku stuleci. (PAP)

az/ kar/ mag/

2090 3382,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)