Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Limie: UE ma nadzieję, że "nie zawiedzie oczekiwań" Ameryki Łacińskiej

0
Podziel się:

Premier Słowenii, która przewodniczy
w tym półroczu Unii Europejskiej, Janez Jansza przemawiając w
piątek na otwarciu V szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska i
Karaiby w Limie, wyraził wiarę w to, że "UE stanie na wysokości
zadania i nie zawiedzie oczekiwań swych partnerów".

Premier Słowenii, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, Janez Jansza przemawiając w piątek na otwarciu V szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie, wyraził wiarę w to, że "UE stanie na wysokości zadania i nie zawiedzie oczekiwań swych partnerów".

Nawiązując do głównych tematów, na których koncentruje się od początku to spotkanie, tj. walki z ubóstwem, chronicznym niedożywieniem i skutkami zmian klimatycznych, Jansza dał wyraz przekonaniu większości swych europejskich kolegów, deklarując, że najlepszą formułą spełnienia wspomnianych oczekiwań będą umowy stowarzyszeniowe między UE a regionalnymi ugrupowaniami gospodarczymi krajów latynoamerykańskich.

Jego przemówienie zawierało również wyraźny akcent polityczny. Nie wymieniając z nazwy krajów, które ma na myśli, zadeklarował "całkowite odrzucenie dyktatorskich i autorytarnych form rządów" oraz stosowania przemocy wobec "odmiennych form myślenia".

Projekt Deklaracji z Limy, który zostanie ogłoszony na zakończenie obrad, uzgodniony już przez ministrów spraw zagranicznych państw uczestniczących w szczycie, nie budzi jednak deklarowanych zastrzeżeń żadnego z uczestników szczytu, wśród których aktywną rolę odgrywają m.in. delegacje: wenezuelska, boliwijska, ekwadorska i kubańska.

Media hiszpańskojęzyczne odnotowały z uwagą, że socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero i prezydent Wenezueli Hugo Chavez - który ostro zaatakował go werbalnie jesienią ub.r. na szczycie iberoamerykańskim w Santiago - przywitali się przed rozpoczęciem posiedzenia inauguracyjnego szczytu. Obaj umówili się na rozmowy w tym samym dniu.

Z kolei obecny na szczycie pierwszy wiceprezydent Kuby Jose Ramon Machado Ventura ma się spotkać z przedstawicielami Unii Europejskiej. Analizuje ona obecnie, w związku z reformami zapoczątkowanymi na Kubie, możliwość cofnięcia lub złagodzenia sankcji nałożonych na wyspę w 2003 roku, po fali aresztowań wśród opozycji.

Konferencja Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów przygotowała specjalny dokument, który jej przedstawiciel wręczył w piątek m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Dokument ten poleca "specjalnej uwadze" Europy sytuację w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, "naznaczonych głodem i wykluczeniem społecznym". (PAP)

ik/ mc/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)