Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Przywódcy religijni zaproszeni do Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Szesnastu przedstawicieli różnych wyznań i
religii przyjedzie 30 maja do Brukseli, by razem z przewodniczącym
Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso dyskutować o
demokracji, wolności i poszanowaniu praw człowieka.

Szesnastu przedstawicieli różnych wyznań i religii przyjedzie 30 maja do Brukseli, by razem z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso dyskutować o demokracji, wolności i poszanowaniu praw człowieka.

W spotkaniu weźmie także udział kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, oraz duchowy przywódca Tybetańczyków, dalajlama.

Duchowni Kościołów chrześcijańskich, a także imamowie, rabini i dalajlama mają rozmawiać o tym, jak pogodzić "prawa podstawowe" z "wzajemnym szacunkiem". Barroso napisał w zaproszeniu, że między korzystaniem z tych praw a respektowaniem uczuć innych ludzi "może dochodzić do napięć". Dlatego zaprosił do dyskusji nad rolą, jaką wspólnoty religijne mają do odegrania w rozwiązywaniu potencjalnych konfliktów.

Głośne publikacje karykatur Mahometa w europejskiej prasie zostały uznane przez świat islamski za obrazę uczyć religijnych muzułmanów; obrońcy publikacji powoływali się na jedno z podstawowych praw człowieka - wolność wypowiedzi.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Komisji Europejskiej. Kościół katolicki mają reprezentować patriarcha Lizbony, kardynał Dom Jose da Cruz Polikarpo, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schoenborn oraz holenderski biskup Adrianus van Luyn, który jest przewodniczącym Komisji Konferencji Biskupów UE.

Będą także m.in. metropolita Cyryl, który w rosyjskiej Cerkwi prawosławnej odpowiada za sprawy zagraniczne, biskupi anglikańscy i protestanccy, główny rabin Francji Joseph Sitruk oraz duchowni muzułmańscy z Austrii i Niemiec. Dalajlama będzie reprezentował świat buddyzmu.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)