Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wspólny numer alarmowy w sprawie przestępstw wobec dzieci

0
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) ma zamiar
do końca roku uruchomić linię telefoniczną, na którą przyjmowane
będą zgłoszenia zaginięć dzieci albo przestępstw seksualnych
popełnianych na dzieciach.

*Komisja Europejska (KE) ma zamiar do końca roku uruchomić linię telefoniczną, na którą przyjmowane będą zgłoszenia zaginięć dzieci albo przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach. *

To jeden z przykładów konkretnych celów ogłoszonej we wtorek strategii UE na rzecz praw dziecka.

"Prawa dzieci to jeden z priorytetów mojej Komisji" - zapewnił na wtorkowej konferencji prasowej w Strasburgu przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, prezentując strategię, która ma doprowadzić do uwzględniania praw i potrzeb najmłodszych obywateli we wszystkich działach podejmowanych przez UE.

Alarmowe linie telefoniczne, na które można zgłaszać przypadki przemocy, seksualnego wykorzystania dzieci, porwań albo zaginięć działają np. w Belgii i we Włoszech. "Okazały się bardzo skuteczne" - powiedział towarzyszący Barroso unijny komisarz ds. spraw sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa Franco Frattini.

Dlatego tę ideę KE chce rozpropagować w całej UE. Wielojęzyczna linia, z łatwym do zapamiętania sześciocyfrowym numerem zaczynającym się na 116, ma być dostępna jeszcze w tym roku.

Frattini poinformował także o zaawansowanych rozmowach z operatorami kart kredytowych na temat ich udziału w walce z pornografią dziecięcą w internecie.

Chodzi o to, by właściciele kart nie mogli nimi płacić za zakup np. pedofilskich zdjęć, a także, by policja miała łatwiejszy dostęp do danych o podejrzanych transakcjach i w ten sposób łatwiej mogła ścigać przestępców. "Chcielibyśmy, żeby karty kredytowe użytkowników tych stron były nawet blokowane" - powiedział komisarz.

Polityce "zero tolerancji dla pedofilii" ma też służyć proponowane połączenie istniejących w krajach UE komórek policji wyspecjalizowanych w ściganiu siatek pedofilskich.

Frattini powiedział, że nowa, ogólnoeuropejska sieć walki z seksualnym wykorzystaniem dzieci mogłaby działać pod auspicjami unijnej agencji policyjnej - Europolu. Dodał, że wśród krajów członkowskich jest też "daleko idąca zgoda" na stworzenie unijnego rejestru osób skazanych za przestępstwa pedofilskie.

Komisja Europejska zapowiada także uruchomienie strony internetowej dla dzieci, we wszystkich językach UE, która w przystępny sposób przybliży im ich prawa. KE chce także powołać swojego koordynatora ds. praw dziecka, który zapewni wdrażanie nowej strategii.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)