Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: MSZ z radością powitało rezolucję PE

0
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy z
radością powitało czwartkową rezolucję Parlamentu Europejskiego,
oceniającą ukraińskie wybory parlamentarne z 26 marca jako zgodne
ze standardami międzynarodowymi. Uznało, że apel eurodeputowanych
o rozpoczęcie negocjacji traktatu o stowarzyszeniu Ukrainy z UE
otworzy nowy etap w relacjach między Kijowem a Brukselą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy z radością powitało czwartkową rezolucję Parlamentu Europejskiego, oceniającą ukraińskie wybory parlamentarne z 26 marca jako zgodne ze standardami międzynarodowymi. Uznało, że apel eurodeputowanych o rozpoczęcie negocjacji traktatu o stowarzyszeniu Ukrainy z UE otworzy nowy etap w relacjach między Kijowem a Brukselą.

Rezolucja o wyborach parlamentarnych na Ukrainie "stała się jeszcze jednym potwierdzeniem pozytywnego stosunku europarlamentarzystów do Ukrainy i jej europejskiej przyszłości" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

"Ukraina ma nadzieję, że Rada UE, Komisja Europejska i państwa członkowskie UE wezmą pod uwagę stanowisko deputowanych PE podczas rozpatrywania kwestii dotyczących nowego kształtu stosunków (między Ukrainą a UE)" - napisano w dokumencie.

Ukraina ponownie zobowiązała się do kontynuowania reform politycznych i społeczno-gospodarczych, wzmacniania demokracji i respektowania praw człowieka, budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz przestrzegania nadrzędności prawa, "co jest gwarancją praktycznego zbliżenia z UE".

W uchwalonej w czwartek rezolucji na temat ukraińskich wyborów parlamentarnych eurodeputowani wyrazili poparcie dla porozumienia o wzajemnych ułatwieniach wizowych między UE a Ukrainą, zaznaczając, że jego ostatecznym celem jest system bezwizowy.

Eurodeputowani podkreślili, że władze ukraińskie powinny w pełni zaangażować się w "nieodwracalny proces demokratyczny" oraz "bezwzględnie kontynuować i wzmacniać reformy polityczne, społeczne i gospodarcze".

Chcą także, "aby nowy rząd nadal był wiarygodnym partnerem Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na kwestie zwiększania stabilizacji w regionie, a zwłaszcza znalezienie rozwiązania dla problemu Naddniestrza".

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)