Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Wmurowano kamień węgielny pod pomnik polskiego naukowca

0
Podziel się:

W Kijowie wmurowano w piątek kamień węgielny pod pomnik prof. Wojciecha
Świętosławskiego, absolwenta Politechniki Kijowskiej i rektora Politechniki Warszawskiej. Pomnik
stanie przy gmachu wydziału chemii Politechniki Kijowskiej, gdzie uczony studiował.

W Kijowie wmurowano w piątek kamień węgielny pod pomnik prof. Wojciecha Świętosławskiego, absolwenta Politechniki Kijowskiej i rektora Politechniki Warszawskiej. Pomnik stanie przy gmachu wydziału chemii Politechniki Kijowskiej, gdzie uczony studiował.

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się przy okazji kolejnej promocji na Ukrainie studiów w Polsce oraz polsko-ukraińskich rozgrywek piłkarskich drużyn akademickich Studenteuro 2012.

"Świętosławski jest osobą, która łączy nasze narody; urodził się i wychował na Ukrainie, a swe życie poświęcił pracując na rzecz Polski" - podkreślił przed uroczystością Hennadij Warłamow, prorektor Politechniki Kijowskiej.

"Inicjatywa upamiętnienia profesora Świętosławskiego wyszła od dr. Janusza Fuksa z polskiej Sekcji Wychowanków Politechniki Kijowskiej, a władze politechniki w Kijowie ją poparły" - powiedział PAP Waldemar Siwiński z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", która zajmuje się promocją polskich uczelni na Ukrainie.

Wojciech Alojzy Świętosławski urodził się w 1881 r. na Wołyniu. W 1899 r. ukończył gimnazjum w Kijowie, a następnie otrzymał dyplom inżyniera na wydziale chemicznym Politechniki Kijowskiej.

W 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przeprowadził się do Warszawy. Wykładał w Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej, której był rektorem w latach 1928-1929.

W latach 1935-1939 był ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Zmarł w 1968 r. w Warszawie.

Świętosławski - jeden z twórców współczesnej termochemii - był dwukrotnie zgłaszany do Nagrody Nobla.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ mc/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)