Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Specjaliści o potrzebie dialogu międzykulturowego w UE

0
Podziel się:

Potrzeba dialogu międzykulturowego w krajach
Unii Europejskiej była tematem konferencji zorganizowanej w
poniedziałek w Warszawie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Potrzeba dialogu międzykulturowego w krajach Unii Europejskiej była tematem konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Warszawie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Komisja Europejska ogłosiła rok 2008 Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego (ERDM) - przypomnieli organizatorzy konferencji.

Jego obchody mają na celu promocję różnorodności kulturowej, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wspieranie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej; w krajach UE podejmowane są działania przybliżające ideę dialogu międzykulturowego.

W konferencji wzięło udział ponad 300 osób, wśród nich przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej Sergio Corti, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krzysztof Stanowski oraz dyrektor Departamentu Organizacji Szkół Wyższych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Kurkiewicz.

Konferencja odbyła się pod hasłem: "Edukacja międzykulturowa w projektach programów edukacyjnych UE +Uczenie się przez całe życie+ i +Młodzież w działaniu+".

Edukacja międzykulturowa - tłumaczono - przygotowuje człowieka do "spotkań z innością"; do jej najważniejszych celów należą uświadamianie potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego i propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia.

"Żadne z pojęć epoki nowoczesności nie poniosło tak spektakularnej klęski w ostatnim czasie, jak pojęcie tolerancji. W bogatych społeczeństwach Zachodu zbyt wiele kryło się za nim powierzchowności, unikania kwestii drażliwych, pruderii political correctness i zwykłego fałszu" - ocenił krajowy ambasador Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, Krzysztof Czyżewski.

"Ale czy to znaczy, że w zamian mamy mieć wyłącznie, co staje się już normą kulturową, przyzwolenie na manifestację partykularnych interesów i twardą obronę własnej tożsamości? - pytał Czyżewski. - Ci, którzy twierdzą, że miejsce tolerancji z powodzeniem może zastąpić dobre prawo, zdają się nie pamiętać o etosie dialogu, który obejmuje te sfery naszego życia, których nie dosięga prawo i dotyczy wszystkiego, czego człowiek wobec drugiego człowieka najzwyczajniej nie musi czynić, a pragnie".

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Sergio Corti podkreślił, że "różnorodność kulturowa jest źródłem kreatywności i innowacyjności". Przypomniał, że KE przeznaczyła 10 mln euro na realizację projektów związanych z obchodami ERDM, w tym 4 mln na akcje informacyjne na temat dialogu międzykulturowego, które mają być organizowane we wszystkich krajach UE.

Przedsięwzięcia UE dotyczące dialogu międzykulturowego, w które zaangażowani są Polacy, to m.in. projekty realizowane w ramach programów "Uczenie się przez całe życie" i "Młodzież w działaniu".

Przykładowo w ramach projektu "My Culture, Your Culture, Our Culture" (z programu "Uczenie się przez całe życie") polscy uczniowie prowadzili korespondencję z rówieśnikami ze szkół w innych europejskich krajach. Wymieniali się informacjami typu: "Jak to jest dorastać w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce...", jak wygląda życie szkolne, rodzinne, czym interesują się młodzi ludzie. Uczniowie rozszerzali swoją wiedzę na temat krajów europejskich - o ich życiu współczesnym i historii, o słynnych władcach, naukowcach i artystach pochodzących z poszczególnych krajów. (PAP)

jp/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)