Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Zakończyła się terapia 17 zakażonych żółtaczką w stacji dializ

0
Podziel się:

Zakończyła się terapia pacjentów stacji dializ
w Ostrowie Wielkopolskim, którzy w ubiegłym roku zostali w niej
zakażeni żółtaczką typu C. Do leczenia interferonem
zakwalifikowano w sumie 17 z 53 chorych. Pozostali nadal są
leczeni innymi lekami.

Zakończyła się terapia pacjentów stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim, którzy w ubiegłym roku zostali w niej zakażeni żółtaczką typu C. Do leczenia interferonem zakwalifikowano w sumie 17 z 53 chorych. Pozostali nadal są leczeni innymi lekami.

Interferon jest najskuteczniejszym lekiem spowalniającym, a nawet eliminującym skutki tej choroby.

Z przebadanych do tej pory 12 osób, u 11 kontrolne badania nie wykazały namnażania wirusa. "U jednego pacjenta, pomimo wykrywalnej nadal replikacji, doszło do całkowitej normalizacji funkcji wątroby i poziomów enzymów wątrobowych. Pacjent ten będzie nadal wnikliwie obserwowany i najprawdopodobniej będzie mógł być brany pod uwagę jako biorca przeszczepu nerki" -powiedziała w piątek PAP Anna Hahn-Leśniewska ze spółki Międzynarodowe Centra Dializ (MCD) - właściciela ostrowskiej stacji.

Według niej, wyniki dotychczasowych badań potwierdzają bardzo wysoką skuteczność terapii. Ordynator stacji Robert Krawczyk potwierdza, że "skuteczność leczenia kształtuje się na bardzo wysokim poziomie, znacznie powyżej średniej". Do leczenia interferonem chorych kwalifikowali specjaliści Kliniki Chorób Zakaźnych we Wrocławiu.

Koszty badań i leczenia pokryło MCD. Według Hahn-Leśniewskiej, trudno jest oszacować koszty leczenia jednego pacjenta. "Zależy to m.in. od wielkości dawek aplikowanych i długości terapii. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie" - podkreśliła. Jak dowiedziała się PAP, leczenie jednego pacjenta może kosztować nawet od 200 do 300 tys. zł.

Stację w Ostrowie otwarto półtora roku temu. Należy do najnowocześniejszych w kraju. Do zakażeń doszło w wyniku nieprawidłowej obsługi aparatury medycznej, bałaganu organizacyjnego i niechlujstwa personelu - wykazało dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone przez miejscowy sanepid.

Od prawie dwóch miesięcy przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się proces b. pielęgniarki i b. ordynatora stacji, oskarżonych o spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego niebezpiecznego dla zdrowia i życia wielu osób. Od września ubiegłego roku oboje przebywają w areszcie. Grozi im kara do ośmiu lat więzienia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wirusem HCV zakażonych jest na świecie około 170 mln ludzi. Szacunki Państwowego Zakładu Higieny i Transfuzjologii mówią o około 900 tys. zakażonych tym wirusem w Polsce, z czego 96 proc. nie jest tego świadomych (wirusa nie wykrywają podstawowe badania krwi)
.

Do zakażenia HCV dochodzi najczęściej za pośrednictwem skażonego sprzętu medycznego oraz podczas wykonywania nim tatuaży i kolczykowania ciała.(PAP)

zak/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)