Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czas na oświadczenie o formie opodatkowania

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy rozważają możliwość zmiany dotychczasowej formy opodatkowania mają tydzień na powzięcie ostatecznej decyzji. Tylko do 20 stycznia urzędy skarbowe będą przyjmowały oświadczenia podatników w tej sprawie.

Czas na oświadczenie o formie opodatkowania

Przypomnijmy, iż przedsiębiorcy mają możliwość opodatkowania swoich dochodów wg skali podatkowej – tzw. zasady ogólne, mogą wybrać 19 proc. podatek liniowy bądź zdecydować się na objęcie tegorocznych dochodów zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Cześć podatników może ubiegać się również o opodatkowanie w formie karty podatkowej.

Podatnicy, którzy postanowili w 2005 r. kontynuować ubiegłoroczny sposób rozliczania – nie muszą składać żadnego oświadczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – dokonany uprzednio wybór formy opodatkowania zostaje automatycznie przedłużony na następny rok podatkowy.

Inaczej jest w przypadku osób zmieniających formę opodatkowania bądź rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego.

A oto szczegółowe przepisy.

Zasady ogólne – domyślna forma opodatkowania

Zgodnie z art. 9a. ust. 1 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są według skali podatkowej.
Ta ogólna zasada nie będzie miała zastosowania, gdy:
· podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym lub
· podatnik wybierze sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, czyli zdecyduje się na opodatkowanie 19 proc. podatkiem liniowym

Podatek liniowy

Przedsiębiorcy, którzy chcą w 2005 roku opodatkować swoje dochody podatkiem liniowym - do dnia 20 stycznia br. powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o dokonanym wyborze.

Jeżeli podatnik rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – oświadczenie takie powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Dokonany w ten sposób wybór opodatkowania przedłuża się automatycznie na lata następne.
By powrócić do skali podatkowej lub zmienić formę opodatkowania należy do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego złożyć w urzędzie skarbowym pismo o rezygnacji z liniowego PIT lub złożyć w tym terminie wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

UWAGA! Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wśród nabywców towarów bądź usług nie znajduje się były pracodawca.

Gdy podatnik, który wybrał liniowy PIT, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy –

podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do liniowego opodatkowania i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Więcej na temat podatku liniowego znajdziesz w artykule: “Liniowy PIT dla przedsiębiorców”

Ryczałt ewidencjonowany

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy należy złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego składa takie oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić tylko niektórzy podatnicy, prowadzący działalność w zakresie określonym ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 29 ww. ustawy wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (według ustalonego wzoru) składa się we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym - nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego – wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem działalności.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, przyjmuje się, iż nadal prowadzi działalność opodatkowaną w tej formie.

W spółkach cywilnych wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)