Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FPP postuluje 12-mies. vacatio legis wobec wszystkich zmian podatkowych dla firm

0
Podziel się:

Każda zmiana wpływająca na warunki finansowe prowadzenia działalności gospodarczej powinna być wprowadzana z zachowaniem 12-miesięcznego vacatio legis - by przedsiębiorcy mogli się na nią przygotować, postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). FPP wskazuje na brak vacatio legis oraz istotnie ograniczony proces konsultacji odnośnie przepisów wprowadzających CIT od spółek komandytowych i podkreśla, że skutkiem tego rozwiązania będzie wzrost opodatkowania o 9% dla małych firm i o 19% dla większych.

FPP postuluje 12-mies. vacatio legis wobec wszystkich zmian podatkowych dla firm

"Rada Przedsiębiorczości apelowała do kandydatów na prezydentów, że wszelkie zmiany prawne i podatkowe dot. działalności gospodarczej powinny wchodzić z rocznym vacatio legis - ponieważ tylko to pozwala przedsiębiorcom przystosować się, chroniąc jednocześnie zatrudnionych w firmach pracowników oraz kontrahentów. Niestety, jak widać rząd nie wysłuchał tego apelu i wprowadza fundamentalną zmianę podatkową polegającą na dodatkowym obciążeniu - do którego przedsiębiorcy w tak krótkim czasie nie są w stanie się przygotować. Każda średniej wielkości firma - ale również i te mniejsze - planują kolejny rok budżetowy na przełomie września i października. Przedstawienie projektu w połowie października - który może zakończyć drogę legislacyjną pod koniec listopada - nie daje wystarczająco czasu na przygotowanie się do tych zmian" - powiedział przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

"Podatek jest elementarnym kosztem planowania w roku podatkowym. Jeżeli podatki rosną w sposób nieprzewidywalny - to jedyną możliwością, jaką ma przedsiębiorca, jest ograniczenie marży albo redukcja zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę, że obecnie polscy przedsiębiorcy znaleźli się w podwójnie trudnej sytuacji - ponieważ większość działalności nie wróciła jeszcze do równowagi po stratach spowodowanych epidemią COVID-19. Dodatkowo przedsiębiorcy ci w tej sytuacji nie będą mogli skutecznie skorzystać z zabezpieczeń, jakie wprowadziły tarcze antykryzysowe - ponieważ większość z nich nakładała na przedsiębiorców gwarancję zatrudnienia pracowników od pół roku do roku. Takie postępowanie rządu ogranicza bardzo zaufanie przedsiębiorców - dzisiaj to dotyka spółek komandytowych, a jutro może dotknąć wszystkich Polaków prowadzących działalność gospodarczych" - dodał Kowalski.

Jak wskazał Paweł Grabarkiewicz, jeden z liderów grupy polskich małych i średnich przedsiębiorców komandytowych, spółka komandytowa to dla małych i średnich przedsiębiorstw bardzo ważna forma prawna - chroniąca wspólników przed odpowiedzialnością za niezawiniony błąd pracownika.

"To właśnie jest istotą spółki komandytowej - a nie chęć optymalizacji podatkowej. Przytłaczająca większość przedsiębiorców komandytowych powstała wskutek organicznego rozwoju i przekształcenia z innych osobowych form prowadzenia działalności gospodarczej - płaciła PIT i teraz płaci taki sam PIT, więc o ucieczce od wyższego do niższego podatku absolutnie nie może być mowy. Taka forma prawna jest nie tylko ważna dla ochrony biznesu - ale jest od wielu lat stosowana w wielu krajach europejskich, w tym w kluczowej dla naszych przedsiębiorców gospodarce niemieckiej" - powiedział Grabarkiewicz, cytowany w komunikacie.

Spółka komandytowa to jedna z najbardziej transparentnych form działalności, w dodatku jej wspólnicy odprowadzają solidnie podatki, podkreślił.

"Efektem takich regulacji wcale nie będzie więcej wpływów do budżetu - ale bankructwa i likwidacje takich spółek, powrót do jednoosobowych działalności gospodarczych, a przede wszystkim zwolnienia i skokowy wzrost bezrobocia - nawet o kilkaset tysięcy osób. Co więcej - wcale nie zmieni to sytuacji dużych firm, które transferują zyski za granicę. Żeby tego było mało, rząd chce niejako ukarać polskie małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymujące pomoc w ramach tzw. tarczy finansowej - mającej z założenia wspierać utrzymanie zatrudnienia w okresie pandemii. Najpierw przyznaje tarczę tym najbardziej dotkniętym kryzysem na rynku, a następnie - przez przygniatanie drakońskimi podatkami - zmusza te firmy do zwrotu subwencji, ponieważ warunkiem jej utrzymania jest funkcjonowanie przedsiębiorstwa i ciągłość zatrudnienia" - podsumował Grabarkiewicz.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)