Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Gąska
|

Euforyczne wzrosty na GPW

0
Podziel się:

Przebieg dzisiejszego dnia na europejskich rynkach akcyjnych, a zwłaszcza na warszawskim parkiecie nasuwa pytanie o koniunkturę na giełdach na przełomie lat 2007 i 2008.

Przebieg dzisiejszego dnia na europejskich rynkach akcyjnych, a zwłaszcza na warszawskim parkiecie nasuwa pytanie o koniunkturę na giełdach na przełomie lat 2007 i 2008.

Czy niemal euforyczne wzrosty notowane w dniu dzisiejszym są początkiem ,,rajdu świętego Mikołaja", czy też są ostatnią próbą podciągnięcia indeksów a tym samym poprawy wyników funduszy inwestycyjnych? Na razie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak analiza czynników ryzyka pozwala patrzeć w najbliższą przyszłość z optymizmem, gdyż szanse na to, że świąteczna atmosfera oraz spory optymizm utrzyma się przynajmniej do końca roku są duże.

Większe zainteresowanie ryzykownymi aktywami zawdzięczać będziemy braku presji ze strony złych informacji oraz oczekiwaniom kolejnych obniżek stóp procentowych w USA. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu nierozwiązany zostaje problem rynku kredytów hipotecznych w USA, z wszelkimi jego konsekwencjami dla rynków finansowych, co oznacza, że wraz z zakończeniem roku oraz z rozpoczęciem się okresu publikacji sprawozdań finansowych za rok 2007 na rynek powrócą obawy o wyniki sektora finansowego, a wraz z nimi spadki na rynkach akcyjnych.

Poprawa nastrojów na światowym rynku finansowym pomogła dziś także popytowi na złotówkę, zwłaszcza na parze EURPLN, który to kurs pokonał dziś poziom wsparcia z okolic 3,60, dzięki czemu zanurkował w rejon 3,5850. USDPLN także spadał, jednak siła popytu na złotówkę była nieco tłumiona poprzez spadki majce miejsce na rynku Eurodolara. Jeśli już mowa o rynku EURUSD, to należy zauważyć, że dzisiejsza sesja z punktu widzenia analizy technicznej nie przyniosła jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o kierunek ruchu w najbliższym czasie. Obecnie mniej więcej równie prawdopodobne są dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy, choć znaczący i dynamiczny odwrót z rejonu 1,4780 zwiększa szansę na pogłębienie spadkowej korekty. By było to możliwe popyt na dolary musi skutecznie zaatakować wsparcie z okolic 1,4610, co otworzyłoby drogę do spadków nawet w rejon 1,4420.

Opublikowane dziś dane makro nie miały większego znaczenia dla inwestorów, oczywiście za wyjątkiem zatrudnienia krajowego ADP, którego wynik na poziomie 189 tys. mocno zaszkodził rynek, który oczekiwał zaledwie 50 tys. W odpowiedzi na lepsze dane z rynku pracy inwestorzy przystąpili do zakupów dolara co zepchnęło EURUSD w okolice 1,4660. Najważniejsze wydarzenia są jednak wciąż przed nami, a pierwsze z nich - decyzję EBC i towarzyszący jej komentarz Jean Claud Trichet poznamy już jutro ok. godziny 14.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)