Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE nie zatwierdzi obecnego porozumienia Rady ws. dystrybucji nowych środków

0
Podziel się:

Parlament Europejski (PE) przyjął wczoraj rezolucję, w której zaznacza, że nie zaakceptuje porozumienia Rady Europejskiej w sprawie dystrybucji środków na kolejną perspektywę finansową 2021-2027 w jego obecnym kształcie, poinformował Parlament.

PE nie zatwierdzi obecnego porozumienia Rady ws. dystrybucji nowych środków

Europosłowie chcą m.in. zmian w sposobie dystrybucji środków w poszczególnych latach, rewizji Wieloletnich Ram Finansowych (WWRF) na lata 2025-2027, wprowadzenia dodatkowych zasobów własnych i wdrożenia celów w dziedzinie klimatu i różnorodności biologicznej.

Rezolucja na temat konkluzji szczytu RE z 17-21 lipca 2020 r. została przyjęta 465 głosami do 150, przy 67 wstrzymujących się.

"Parlament nie akceptuje porozumienia politycznego Rady Europejskiej w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 w jego obecnym kształcie i nie zatwierdzi automatycznie faktów dokonanych. Posłowie są gotowi wstrzymać swoją zgodę na długoterminowy budżet UE [...], do czasu osiągnięcia zadowalającego porozumienia w nadchodzących negocjacjach między Parlamentem i Radą, najlepiej najpóźniej do końca października" - podał PE w komunikacie.

Posłowie nie akceptują cięć dokonanych w wieloletnim budżecie, dotyczących zorientowanych na przyszłość programów oraz uważają, że cięcia te "osłabią podstawy zrównoważonej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność".

W ocenie PE, przewodnie programy UE związane z ochroną klimatu, transformacja cyfrową, ochroną zdrowia, młodzieżą, kulturą, badaniami oraz zarządzaniem granicami są zagrożone "natychmiastowym obniżenie środków na 2021 rok, w stosunku do roku 2020".

"Ponadto, budżet UE, począwszy do 2024 roku, będzie jako całość niższy od budżetu na rok 2020, co zagraża realizacji zobowiązań i priorytetów UE" - zwraca uwagę Parlament.

Przypomina też, że jeśli nowe Wieloletnie Ramy Finansowe nie zostaną przyjęte na czas w art. 312 ust. 4 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej "przewidziano tymczasowe przedłużenie obowiązywania pułapu i innych przepisów z ostatniego roku obowiązywania obecnych ram, zarówno z prawnego, jak i politycznego punktu widzenia plan awaryjny dotyczący WRF jest w pełni zgodny z planem odbudowy i przyjęciem programów związanych z nowymi WRF".

Parlament "głęboko ubolewa, że Rada Europejska znacznie osłabiła dążenie Komisji i Parlamentu do tego, aby w WRF i Instrumencie Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (NGEU) stanąć na straży praworządności, praw podstawowych i demokracji", przypominając, że Parlament będzie współdecydować przy rozporządzeniu dotyczącym praworządności.

Europosłowie przypomnieli, że nie wyrażą zgody na WRF bez porozumienia w sprawie reformy systemu zasobów własnych UE, obejmującej wprowadzenie do końca trwania WRF na lata 2021-2027 koszyka nowych zasobów własnych, który jest konieczny do pokrycia przynajmniej kosztów związanych z Instrumentem UE na rzecz Odbudowy.

Uważają oni, że szefowie państw i rządów UE nie zdołali rozwiązać problemu planu spłaty w ramach instrumentu na rzecz odbudowy. Zaznaczają także, że istnieje kilka możliwości, by to uczynić : dalsze cięcia w programach, zwiększenie wkładu państw członkowskich lub utworzenie nowych zasobów własnych.

Parlament Europejski chce, aby prawnie wiążąca śródokresowa rewizja WRF weszła w życie najpóźniej do końca 2024 roku. Podkreśla, że musi ona dotyczyć min.: pułapów na okres 2025-2027, wprowadzenia dodatkowych zasobów własnych i wdrożenia celów w dziedzinie klimatu i różnorodności biologicznej.

Porozumienie Rady Europejskiej dotyczyły podziału środków z Funduszu Odbudowy i Rozwoju (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro (po negocjacjach 390 mld euro z nich zostanie wypłaconych państwom w formie dotacji, a 360 mld euro w formie pożyczek)
oraz budżetu UE na kolejną perspektywę finansową na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)