Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ujemne oprocentowanie lokat. Rzecznik KNF zabiera głos

53
Podziel się:

"Według wiedzy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego żaden z czołowych banków w Polsce obecnie nie zamierza wprowadzać w najbliższym czasie ujemnego oprocentowania depozytów w odniesieniu do klientów detalicznych” – napisał na Twitterze Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

Ujemne oprocentowanie lokat. Rzecznik KNF zabiera głos
Ujemne oprocentowanie lokat. Głos w sprawie zabrał rzecznik Urzędu KNF. (Adobe Stock)

W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje, podawała, że czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów lub prowizji dla klientów indywidualnych.

Prezes UOKiK zapewnił natomiast, że się na to nie zgodzi. Deklarację o tym, że tak długo, jak stopy procentowe nie są ujemne, nie będzie zgody UOKiK na wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów i lokat dla klientów indywidualnych, prezes UOKiK Tomasz Chróstny złożył we wtorek na antenie Polsat News.

Według Chróstnego wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów byłby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Przypomniał ponadto, że w ciągu roku ceny usług bankowych wzrosły o połowę.

Zobacz także: Wyrok Sądu Najwyższego ws. frankowiczów. "Idziemy na zderzenie z górą lodową"

Inne stanowisko zaprezentował uczestniczący w debacie wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Przekonywał, że banki mają podstawy tak prawne jak i ekonomiczne do ewentualnego wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów.

W środę głos w tej sprawie zabrał rzecznik UKNF, który zapewnił, że według wiedzy Urzędu żaden czołowy bank w Polsce obecnie nie zamierza zdecydować się na taki krok.

Przypomnijmy, że obecnie główna stopa procentowa jest prawie zerowa – wynosi 0,1 proc. Przed wybuchem pandemii wynosiła 1,5 proc., jednak Rada Polityki Pieniężnej dokonała trzech obniżek, aby pobudzić gospodarkę. Decyzja ta ucieszyła kredytobiorców, a zmartwiła posiadaczy lokat w bankach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Oszczędny
3 lata temu
Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy? Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy? Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy? Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy? Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy? Złodzieje, na czyich środkach dorabiają się bankowcy?
Tyle
3 lata temu
To sobie K wprowadzajcie. Wycofam pieniądze, kupię Euro albo Dolary i tyle. A wy zdochniecie z głoda.
Olo
3 lata temu
Ale du’@ banksterom oszustom lata, myśleli ze będą doić i doić tych biednych Polaków. Próbowali skłócić złotowych przeciwko frankowym. Wtedy jak było to bagno to się cieszyli aż wreszcie się przestraszyli. Parszywe skunksy i oszuści. Teraz próby zastraszania. Pocałujcie się w nos. A wogole probujà tworzyć wrażenie ze to ustawka. Precz z bankami samo zło. Jak im się nie podoba niech się zwijajà.
jaa
3 lata temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna , Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.
Stary dziad
3 lata temu
Będę kasę trzymał w skarpecie,albo w banku Niemieckim!banan?
...
Następna strona