Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą podwyżki w KGHM

0
Podziel się:

Podpisanie porozumienia gwarantującego pracownikom KGHM Polska Miedź SA 7-procentową podwyżkę płac zakończyło w środę spór zbiorowy między największym działającym w spółce

- Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Miedziowego, a zarządem koncernu.

"Chcieliśmy, aby średnia płaca miedziowych górników zwiększyła się o 7 procent i osiągnęliśmy ten cel. Oprócz postulatu płacowego, zarząd zagwarantował nam realizację pozostałych żądań" - poinformował w środę na konferencji prasowej w Lubinie, Ryszard Zbrzyzny, poseł SLD i przewodniczący ZZPPM.

Wyjaśnił, że górnicy zarobią więcej niż w ubiegłym roku, mimo, że nie zostały zwiększone stawki tzw. osobistego zaszeregowania. Ich pensje wzrosną m.in. w wyniku wypłacenia jednorazowej nagrody specjalnej, która będzie realizowana w dwóch transzach. Pierwsza rata trafi na konta górników do końca lipca, a druga w październiku. Pracownikom holdingu zostaną także zwiększone inne świadczenia.

Ponadto górnikom wypłacona zostanie pełna nagroda za wypracowanie zysku w 2002 roku i ma to nastąpić do 15 czerwca tego roku. Jej wysokość ma wynosić 8,5 proc. ubiegłorocznego wynagrodzenia.

"Uważam, że w sytuacji niskiej inflacji i pogorszeniu warunków na rynku pracy, trzeba zmienić filozofię negocjacji z pracodawcą" - podkreślił konieczność kompromisu Zbrzyzny.

Inne postulaty, które zgodził się spełnić zarząd KGHM, dotyczą m.in. zwiększenia udziału firm z Grupy Kapitałowej w realizacji inwestycji na rzecz Polskiej Miedzi. Chodzi m.in. o zakup maszyn i urządzeń od miedziowych spółek. Oprócz wspierania działalności spółek z Grupy kapitałowej zarząd obiecał realizację przedsięwzięć w regionie z zakresu energetyki, gospodarki odpadami, ekologii, analityki technologicznej i logistyki. Zarząd lubińskiej spółki nadal pozostaje w sporze zbiorowym z drugim co do wielkości reprezentantem załogi - Sekcją Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", która również wysuwa postulaty płacowe.

Jak poinformował PAP w środę Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności, kierowany przez niego związek nadal podtrzymuje zamiar przeprowadzenia wśród załogi koncernu referendum mającego na celu podjęcie akcji strajkowej. O tym, czy jeszcze w kwietniu w oddziałach KGHM rozpisane zostanie referendum będzie wiadomo po czwartkowym spotkaniu działaczy sekcji Górnictwa Rud Miedzi z przedstawicielami pracodawcy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)