Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja w sprawie prywatyzacji GPW przed wyborami - MSP

0
Podziel się:

Zdaniem uczestników uroczystości rocznicowych GPW warszawska giełda stoi przed wyzwaniem pozyskania dużych spółek oraz inwestorów instytucjonalnych

Minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska powiedziała w czwartek PAP, że decyzja w sprawie prywatyzacji GPW i wejścia jej w alians zapadnie przed wyborami parlamentarnymi w Polsce. MSP popiera wejście GPW w alians z giełdami europejskimi.

'Decyzja w sprawie prywatyzacji GPW i wejścia jej w alians zapadnie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Polsce' - powiedziała Kamela-Sowińska.

'MSP popiera wejście GPW w alians strategiczny z giełdami europejskimi. Nie wiem, która to będzie giełda, ale uważam, że tak duża liczba giełd w Europie nie utrzyma się, dlatego konsolidacja jest konieczna' - dodała minister skarbu.

Zdaniem uczestników uroczystości rocznicowych GPW warszawska giełda stoi przed wyzwaniem pozyskania dużych spółek oraz inwestorów instytucjonalnych, żeby zapewnić sobie silną pozycję w obliczu globalizacji i pośród konsolidujących się rynków światowych.

'Warszawska giełda ma szansę stać się centrum regionalnym integrującym rynki środkowoeuropejskie' - powiedział w czwartek Jacek Socha, przewodniczący KPWiG, podczas seminarium z okazji X-lecia polskiego rynku kapitałowego.

'Jesteśmy otwarci na zmiany regulacyjne, mamy rynek dostosowany do dyrektyw europejskich, co otwiera przed nami, jako największą giełdą w regionie, szansę stania się regionalnym centrum giełdowym dla Europy Środkowej' - powiedział Socha.

Dodał, że giełda musi znaleźć sojusznika strategicznego, gdyż w przeciwnym razie grozi jej marginalizacja, która zacznie się od tego, że duże polskie spółki zaczną przenosić swoje akcje na inne rynki.

Gotowość dalszej współpracy z GPW wyraził obecny na seminarium wiceprezes Euronextu odpowiedzialny za kontakty z zagranicą Paul Francois Dubroeucq.

'GPW stoi przed wezwaniem, jakim jest wejście do struktur zintegrowanego rynku Europy. Euronext gotowy jest wspierać GPW w tych działaniach' - powiedział Dubroeucq.

Jego zdaniem GPW i Euronext powinny kontynuować dotychczasową współpracę, po tym, jak GPW wprowadziła z sukcesem system Warset, oparty na rozwiązaniach funkcjonujących na Euronext.

'Jesteśmy gotowi do konsolidacji polegającej na tym, że członkowie giełdy Euronext będą mogli inwestować na warszawskiej giełdzie i odwrotnie' - powiedział.

W opinii przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych w latach 1991-1994 Lesława Pagi oprócz Euronextu są również inne giełdy, które mogłyby stać się partnerem strategicznym dla GPW, m.in. giełda frankfurcka oraz londyńska.

'W najbliższych latach czeka nas zwolnienie tempa rozwoju gospodarki. Będzie to miało niewątpliwie negatywny wpływ na kondycję finansową spółek, a tym samym warszawskiej giełdy' - powiedział Paga.

Prezes GPW Wiesław Rozłucki również uważa, że najbliższe lata będą dla polskiego rynku kapitałowego trudniejsze.

Najważniejsze zadania stojące przed warszawską giełdą w ciągu najbliższych dwóch lat to jej prywatyzacja oraz wejście do struktury giełd europejskich, uważa Rozłucki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)