Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE wszczęła II etap postępowania przeciw Polsce ws. ustawy o sądach powszechnych

1
Podziel się:
KE wszczęła II etap postępowania przeciw Polsce ws. ustawy o sądach powszechnych

Warszawa, 12.09.2017 (ISBnews) - Komisja Europejska - po przeprowadzeniu dogłębnej analizy odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na wezwanie do usunięcia uchybienia w odniesieniu do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych - zdecydowała o wszczęciu przeciwko Polsce drugiego etapu postępowania dotyczącego uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, podała KE. Polskie władze mają teraz miesiąc na wprowadzenie środków wymaganych do zastosowania się do przesłanej uzasadnionej opinii.

"Komisja nadal stoi na stanowisku, że wspomniana ustawa jest niezgodna z prawem Unii z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski, co stanowi dyskryminację ze względu na płeć. Jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i dyrektywą 2006/54 w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia" - czytamy w komunikacie.

Komisja ma również zastrzeżenia prawne, w myśl których uprawnienie ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów podważy niezależność polskich sądów, co jest niezgodne z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, podano także.

KE wskazała, że nowe przepisy pozwalają ministrowi sprawiedliwości wywierać wpływ na poszczególnych sędziów, ponieważ przewidują mało precyzyjne kryteria dotyczące przedłużania mandatu sędziowskiego i nie wskazują terminu, w jakim należy podjąć decyzję w sprawie takiego przedłużenia. W konsekwencji podważają zasadę nieusuwalności sędziów. Ponadto, uznaniowe uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania i odwoływania prezesów sądów pozwalają mu wywierać na nich wpływ, gdy rozstrzygają w sprawach dotyczących stosowania prawa UE.

"W związku z powyższym Komisja przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Władze polskie mają teraz miesiąc na wprowadzenie środków wymaganych do zastosowania się do przesłanej uzasadnionej opinii. W przypadku, gdy nie podejmą odpowiednich działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - czytamy dalej.

Kolegium komisarzy 26 lipca podjęło decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego niezwłocznie po wejściu w życie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która została już wówczas przyjęta przez Parlament RP i oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw. Po wejściu w życie ustawy, 28 lipca KE wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym przedstawiła swoje zastrzeżenia natury prawnej. Władze polskie odpowiedziały na to wezwanie 31 sierpnia br.

Komisja podkreśliła w komunikacie, że postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego nie ma wpływu na prowadzony z Polską dialog na temat praworządności, zainicjowany przez Komisję w styczniu 2016 r.

KE wydała 26 lipca br. uzupełniające (trzecie) zalecenie w sprawie praworządności, które dotyczyło m.in. przedmiotowej ustawy. Na 25 września br. zaplanowane jest wystąpienie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, w którym poinformuje on - w imieniu Komisji - Radę do Spraw Ogólnych na temat aktualnego stanu dialogu w sprawie praworządności.

"Praworządność jest jedną ze wspólnych wartości, na których opiera się Unia Europejska. Jest ona zapisana w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja Europejska, wraz z Parlamentem Europejskim i Radą, odpowiada, zgodnie z Traktatami, za gwarantowanie przestrzegania praworządności jako podstawowej wartości Unii i zapewnienie poszanowania prawa, wartości i zasad UE" - podsumowano w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
xxx
7 lat temu
Żydzi w natarciu.