Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP nie zamierza przedłużyć Elektrimowi wyłączności na G-8

0
Podziel się:

Wiesław Kaczmarek poinformował w środę, że nie zamierza przedłużyć Elektrimowi SA wyłączności negocjacyjnej na 25 proc. grupy energetycznej G-8 i nie wykluczył powrotu do negocjacji ze spółkami z krótkiej listy.

Minister Skarbu Państwa Wiesław Kaczmarek poinformował w środę, że nie zamierza przedłużyć Elektrimowi SA wyłączności negocjacyjnej na 25 proc. grupy energetycznej G-8 i nie wykluczył powrotu do negocjacji ze spółkami z krótkiej listy.

Termin wyłączności dla konsorcjum Elektrimu upłynął 30 listopada.

Minister powiedział, na konferencji prasowej w środę, że nie wyklucza powrotu do krótkiej listy, na której oprócz Elektrimu były również Electrabel International Holdings B.V. z Belgii, Iberdrola SA z Hiszpanii oraz konsorcjum E.ON Energie AG i e.dis Energie Nord AG.

'Nie wykluczam powrotu do krótkiej listy' - powiedział Kaczmarek.

Hiszpańska Iberdrola miała wcześniej wyłączność negocjacyjną, jednak nie doszła do porozumienia w sprawie pakietu socjalnego z wszystkimi zakładami grupy.

Konsorcjum Elektrimu zamierzające kupić oferowanych 25 proc. akcji grupy energetycznej także nie porozumiało się z wszystkimi zakładami w sprawie pakietu socjalnego, który związki zawodowe chciały włączyć do układu zbiorowego pracy.

Związkowcy chcieli dopisania do pakietów niektórych zapisów, na przykład dotyczących gwarancji zatrudnienia. Na to nie chcieli się zgodzić przedstawiciele konsorcjum.

Zdaniem ministra G-8 to dobry projekt pod względem przychodów do budżetu, jednak oczekiwania pracowników spółek są zbyt wysokie. Wartość tej transakcji szacuje się na około 500 mln USD.

'Pakiet socjalny przekroczył tu granice przyzwoitości' - powiedział Kaczmarek.

Jak poinformował, pracownicy spółek żądali 12-stu lat ochrony zatrudnienia.

Pracownicy spółek G-8 otrzymali od inwestora propozycję pakietu, w którym zaproponowano między innymi trzy lata gwarancji zatrudnienia.

Oczekiwania związkowców były tu większe. Według wcześniejszych informacji PAP, chcieli oni gwarancji 5-6-letnich.

Wcześniejsza wyłączność negocjacyjna udzielona konsorcjum upłynęła 19 listopada, jednak resort skarbu przedłużył ją do 30 listopada.

Elektrim informował wcześniej, że tworzy konsorcjum ze spółką El-Dystrybucja, w której udziałowcami są spółki z grupy Elektrimu i firma Energia, należąca do Kulczyk Holding.

Wcześniej z konsorcjum wycofały się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz PKN Orlen SA, który sprzedał swoje udziały w spółce El Dystrybucja, stanowiące 25 proc. kapitału zakładowego, firmie Energia.

Według nieoficjalnych informacji, o zakup G-8 ubiega się obecnie tylko spółka El-Dystrybucja którą obecnie kontroluje Kulczyk Holding mający 74 proc., a pozostałe 26 proc. ma Elektrim.

Grupa G-8 jest największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Tworzy ją osiem zakładów z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)