Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozwój polskiego rynku kapitałowego wymaga dalszego rozwoju GPW

0
Podziel się:

Zdaniem uczestników dyskusji podczas X Polskiego Forum Kapitałowo-Finansowego dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego wymaga między innymi dalszych strategicznych działań rozwijających GPW.

Jednym z działań będzie planowana na 2005 rok prywatyzacja warszawskiej giełdy, która zwiększy szanse pozyskania partnera do aliansu strategicznego, a tym samym ograniczy groźbę marginalizacji GPW.

POLSKI RYNEK KAPITAŁOWY NALEŻY DO NAJDYNAMICZNIEJSZYCH

Zdaniem uczestników dyskusji, polski rynek kapitałowy jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie, o czym świadczy duża liczba nowych spółek pojawiających się na giełdzie.

"Jesteśmy europejskim liderem jeżeli chodzi o debiuty giełdowe. Pod względem debiutów w 2004 roku wyprzedzamy nawet Euronext" - powiedział Andrzej Sopoćko, wiceprezes GPW.

"W tej chwili możemy nawet mówić o kolejce spółek oczekujących na giełdowy debiut" - powiedział Mirosław Kachniewski z Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Wzrost zainteresowania GPW związany jest z efektywnością giełdy jako narzędzia pozyskiwania kapitału na rozwój przedsiębiorstwa.

"W przypadku polskiej giełdy funkcja dostarczania kapitału jest rzeczywiście bardzo dobrze realizowana. Mamy dość duży popyt, między innymi generowany przez Otwarte Fundusze Emerytalne, które muszą inwestować na rynku polskim, a to zwiększa atrakcyjność parkietu" - powiedział Kachniewski.

"Atrakcyjności giełdy sprzyja dobra koniunktura w ostatnim czasie. Jeżeli utrzymamy tempo wzrostu gospodarczego, to rozwój giełdy będzie nadal przebiegał tak dynamicznie" - powiedział Bartosz Drabikowski, dyrektor departamentu rynków kapitałowych w Ministerstwie Finansów.

WYZWANIA STOJĄCE PRZED RYNKIEM KAPITAŁOWYM

Zdaniem Kachniewskiego, umacnianie pozycji GPW jest istotne ze względu na tendencje do integracji giełd europejskich. W przypadku osłabienia tempa rozwoju, polskiej giełdzie może grozić marginalizacja i odpływ emitentów.

Zdaniem Sopoćki, zwiększeniu aktywności inwestorów indywidualnych mogłoby sprzyjać np. ułatwienie uczestniczenia w decydowaniu o losach spółki.

"GPW jest gotowa do przedłożenia spółkom oferty głosowań na WZA przez internet, co znacznie zwiększyłoby liczbę inwestorów biorących udział w zebraniach" - powiedział Sopoćko.

Kolejnym zadaniem jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi funduszy venture capital.

Innym zadaniem będzie złagodzenie regulacji dotyczących rynku kapitałowego.

"Nie uważam, żeby rynek był w tej chwili przeregulowany, nie mniej w ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do określenia aktów wykonawczych i rozporządzeń dotyczących regulacji unijnych, a one wprowadzą pełną unifikację rozwiązań prawnych" - powiedział Kachniewski.

Największe zagrożenie dla polskiego rynku kapitałowego uczestnicy dyskusji dostrzegają w możliwej marginalizacji warszawskiej giełdy, jeżeli po ujednoliceniu regulacji prawnych i związanego z tym ułatwienia przepływów kapitałów GPW nie będzie na tyle silna, by sprostać konkurencji innych giełd.

"Ujednolicenie wszystkich parametrów regulujących rynek może doprowadzić do pogorszenia konkurencyjności naszego parkietu. Część blue chipów może wyjść z GPW, gdyż może się okazać, że dla naszych największych spółek giełda w Londynie lub Frankfurcie okaże się atrakcyjniejsza. A to mogłoby doprowadzić do marginalizacji naszego rynku" - powiedział Drabikowski.

STRATEGIE ROZWOJU GPW

Zagadnieniem kluczowym dla dalszego funkcjonowania GPW jest określenie strategii rozwoju warszawskiej GPW.

W przyjętej strategii rozwoju rynku kapitałowego, Agendzie Warsaw City 2010, znalazł się zapis, że GPW zostanie sprywatyzowana w 2005 roku.

Zdaniem uczestników piątkowej dyskusji, sprywatyzowanie giełdy jest warunkiem umożliwiającym pozyskanie inwestora strategicznego, a tylko on mógłby skutecznie zapobiec marginalizacji naszego rynku.

"Partnerstwo strategiczne giełdy może zwiększyć jej pozycję, a tym samym ograniczyć możliwą jej marginalizację" - powiedziała Lidia Adamska, dyrektor działu planów strategicznych GPW.

Jej zdaniem pozyskanie inwestora strategicznego nie będzie możliwe, jeżeli jedną ze stron transakcji będzie państwo.

"W moim odczuciu realizacja aliansu strategicznego bez wcześniejszej, bądź jednoczesnej prywatyzacji GPW, jest raczej mało prawdopodobna, gdyż trudno będzie przekonać partnerów biznesowych do zaangażowania się w przedsięwzięcie, gdzie jedną ze stron negocjacyjnych będzie państwo" - powiedziała Adamska.

SCENARIUSZE ALIANSU STRATEGICZNEGO GPW

Zdaniem analityków, najbardziej korzystnym aliansem byłoby pozyskanie partnera w postaci większej giełdy europejskiej.

Jak powiedział PAP w sierpniu prezes GPW Wiesław Rozłucki, w przypadku ewentualnego partnerstwa rozważane były: giełda w Londynie, Euronext, Deutsche Boerse i skandynawski Omhex.

Zdaniem Adamskiej, najbardziej prawdopodobne wydaje się pozyskanie do współpracy partnerów ze Skandynawii.

"Jeżeli chodzi o giełdę w Londynie i inne największe giełdy, to im raczej zależy na przejmowaniu najkorzystniejszych spółek do ich platformy notowań, a nie na angażowaniu się w alianse z mniejszymi giełdami" - powiedziała Adamska.

Jej zdaniem giełda we Frankfurcie, większa giełda bezpośrednio w naszym regionie, bardziej od aliansów zainteresowana jest udostępnianiem swojej platformy transakcyjnej innym podmiotom, np. giełdzie wiedeńskiej.

"Skandynawski Omhex, czwarty gracz na rynku europejskim idzie w stronę tworzenia struktur regionalnych i przyłączania mniejszych rynków. Wydaje się, że teraz Finom i Szwedom na GPW najbardziej zależy. Ze względu na różnicę pomiędzy rynkiem warszawskim a innymi rynkami bałtyckimi, przyłączenie GPW do Omhex dałoby GPW większą autonomię" - powiedziała Adamska.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)