Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vivendi chce zwiększyć zaangażowanie w Elektrimie Telekomunikacja

0
Podziel się:

Vivendi Universal zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w Elektrimie Telekomunikacja, w którym posiada 51 proc. udziałów - poinformowało Vivendi w poniedziałkowym komunikacie. Rzeczniczka Elektrimu poinformowała, że spółka nie otrzymała dotychczas żadnej propozycji od Vivendi.

"Vivendi Universal, reagując na ogłoszony przez Elektrim strategiczny zwrot w stronę branży energetycznej, planuje zwiększenie swojego zaangażowania inwestycyjnego w firmie Elektrim Telekomunikacja, która jest większościowym udziałowcem PTC" - podało Vivendi.

Vivendi posiada 51 proc. udziałów Elektrimu Telekomunikacja, 49 proc. udziałów tej spółki ma Elektrim. Elektrim Telekomunikacja kontroluje 51 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej.

"Elektrim nie dostał żadnej propozycji w tej sprawie ze strony Vivendi, a trudno komentować nawet oficjalne komunikaty prasowe" - powiedziała PAP Ewa Bojar, rzeczniczka Elektrimu.

Vivendi poinformowało, że w jego ocenie, wyrok wiedeńskiego sądu arbitrażowego nie odnosi się do firmy Elektrim Telekomunikacja, a dotyczy jedynie relacji pomiędzy Elektrimem a Deutsche Telekom.

"Vivendi Universal, w pełni ufając trwającym obecnie w Polsce czynnościom i procedurom prawnym, wyraża przekonanie, że nie niosą one żadnych konsekwencji co do tytułu własności udziałów PTC posiadanych przez Elektrim Telekomunikację" - poinformowało Vivendi.

Wiedeński Sąd Arbitrażowy uznał w grudniu, że sprzedaż w 1999 roku przez Elektrim 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej na rzecz Elektrimu Telekomunikacja jest bezskuteczna.

Sąd Arbitrażowy tym samym przyznał rację Deutsche Telekom, które kwestionowało skuteczność sprzedaży przez Elektrim 48 proc. udziałów w PTC. Decyzja sądu oznacza, że Elektrim w dalszym ciągu pozostaje właścicielem 48 proc. udziałów w PTC.

Sąd Arbitrażowy jednocześnie uznał, że zbycie udziałów w PTC przez Elektrim nie stanowiło istotnego naruszenia umowy wspólników. Gdyby sąd stwierdził inaczej, to Deutsche Telekom mógłby skorzystać z opcji call i nabyć wszystkie udziały Elektrimu w PTC po cenie opcji. Sąd odrzucił ponadto roszczenie odszkodowania Deutsche Telekom wobec Elektrimu.

Obecnie Elektrim deklaruje zamiar skoncentrowania się na branży energetycznej.

Elektrim, który sprawuje kontrolę operacyjną nad Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK)
, zobowiązał się do wybudowania nowego bloku energetycznego Pątnów II. Dotychczas Elektrim zainwestował połowę kwoty, czyli 210 mln euro, jednak ma problemy z uzyskaniem środków na dokończenie projektu.

W grudniu ubiegłego roku Polsat, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, głównego akcjonariusza Elektrimu, zapowiadał, że obejmie akcje nowej emisji ZE PAK. Środki z emisji mają być przeznaczone na budowę Pątnowa II.

Walne zgromadzenie PAK, które miało odbyć się w poniedziałek i zdecydować o emisji akcji zostało przerwane do 26 stycznia.

Tymczasem planowane podwyższenie kapitału w PAK niepokoi obligatariuszy Elektrimu.

Ich zdaniem planowana emisja akcji PAK doprowadzi do przekazania kontroli nad PAK przez Elektrim po zaniżonej cenie.

Część obligatariuszy Elektrimu zapowiedziała, że prawdopodobnie w tym tygodniu złożą wniosek o upadłość Elektrimu W ubiegłym tygodniu obligatariusze wezwali Elektrim do natychmiastowej spłaty obligacji wyemitowanych przez spółkę o wartości około 430 mln euro.

Obligatariusze uważają również, że Elektrim nie wywiązał się ze spłaty grudniowej raty odsetek od obligacji, ponieważ przekazane przez spółkę środki stanowiły zabezpieczenie na rzecz obligatariuszy.

Tym samym uważają oni, że Elektrim spłacił grudniową ratę ze środków należących już wcześniej do obligatariuszy.

Elektrim tymczasem jest zdania, że spłacił prawidłowo całą kwotę odsetek od obligacji, których termin płatności przypadał na 15 grudnia 2004 roku.

Na początku stycznia Elektrim złożył wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego w Londynie przeciwko powiernikowi obligacji, firmie The Law Debenture Trust Corporation.

Elektrim, w przypadku gdy sąd arbitrażowy przyzna mu rację, rozważy wystąpienie o odszkodowanie w wysokości, która zostanie określona w postępowaniu arbitrażowym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)