Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NST
|
aktualizacja

Czy w niedzielę 30 lipca zrobimy zakupy?

4
Podziel się:

W związku z zakazem handlu w niedziele większość sklepów jest nieczynnych. W 2023 r. zaplanowano siedem niedziel, w które Polacy będą mogli wybrać się na zakupy. Czy będzie to możliwe jutro?

Czy w niedzielę 30 lipca zrobimy zakupy?
Pierwsza niedziela handlowa była w styczniu, następna 2 kwietnia, a kolejna 30 kwietnia (East News, Andrzej Zbraniecki)

1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Mocą tych przepisów w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oto kluczowe czynniki, które wpłyną na polską gospodarkę

Czy niedziela 30 lipca 2023 r. jest handlowa?

Niedziela 30 lipca nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że tego dnia sklepy będą zamknięte poza paroma wyjątkami. Zakupy zrobimy w sklepach, w których właściciel stanie za ladą lub na stacjach benzynowych. Czynne będą też restauracje, kina, kawiarnie i wiele innych lokali usługowych.

Ograniczenie handlu w niedziele wprowadzono po to, by "wzmocnić więzi społecznych, szczególnie rodzinne". W lutym 2022 roku weszła ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedzielę. W tym roku jest łącznie 7 niedziel handlowych, z czego w ostatnią z nich (24 grudnia) zakupy będzie można zrobić jedynie do 14. Niedziele handlowe w 2023 roku to:

  • 29 stycznia;
  • 2 kwietnia;
  • 30 kwietnia;
  • 25 czerwca;
  • 27 sierpnia;
  • 17 grudnia;
  • 24 grudnia

Nowe przepisy od 1 sierpnia

Przypomnijmy, że specustawą covidową wprowadzono przepisy, które umożliwiały sklepom przyjmowanie, rozładowanie i wystawienie na półki towarów tzw. pierwszej potrzeby w niedzielę. Pracownicy nie mogli i nadal nie mogą tego dnia stać za kasą, w przeciwieństwie do właścicieli placówek. Niemniej niektórzy właściciele sklepów wykorzystywali ten zapis do obchodzenia przepisów o zakazie handlu w niedziele. Od sierpnia nie będą mogli tego robić. Zaostrzenie obowiązujących przepisów jest efektem zniesienia stanu epidemicznego.

Warto przypomnieć, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
eddy
10 miesięcy temu
Nie podoba mi się ingerencja (rzekoma troska) państwa w życie rodziny. To jak element totalitaryzmu. Państwo powinno się jak najmniej wtrącać w życie obywatela.
realista
10 miesięcy temu
pinokio boi sie o stolek... 2h is sa goscie goscie w warszawie... Panie premierze prosze wyslac odwazna polska policje co wyposzw im mandaty za brak maseczek!
Kolo
10 miesięcy temu
Jak widać temat niewypał nikogo nie interesujący. Może portal odważy się o tvnie i podrabianych fakturach na miliard złotych? W faktach tvn nawet się o tym nie zająknął.
Jacek
10 miesięcy temu
Co mam kupić kupuje w dni powszednie ewentualnie w sobotę. Nie wałęsam się w niedzielę po sklepach. Taką mam zasadę.