Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Europejska płaca minimalna. KE określa jej minimalną wysokość

62
Podziel się:

Komisja Europejska skłonna jest dopuścić, aby poziom tzw. europejskiej płacy minimalnej był różny w każdym państwie członkowskim. Jednocześnie jednak, jak donoszą media, nie będzie on mógł być niższy, jak 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. (East News, AP/Associated Press/East News)

Europejska płaca minimalna, czyli sprawiedliwe wynagradzanie pracowników w UE, które powinna umożliwić godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia, tak o projekcie Komisji Europejskiej mówiła we wtorek jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Bruksela rozpoczęła właśnie pierwszy etap konsultacji z partnerami społecznymi – przedsiębiorstwami i związkami zawodowymi – w sprawie sprawiedliwych płac minimalnych dla pracowników w całej UE. Jeszcze we wtorek podkreślała, że "nie będzie jednej płacy minimalnej o jednakowej wysokości, która byłaby odpowiednia dla każdego".

"Każda potencjalna propozycja będzie odzwierciedlała krajowe uwarunkowania, układy zbiorowe lub przepisy prawne. W niektórych państwach już dzisiaj funkcjonują bardzo sprawne systemy. Komisja pragnie zapewnić, aby wszystkie systemy były odpowiednie, obejmowały wszystkich pracowników, przewidywały szczegółowe konsultacje z partnerami społecznymi oraz stosowny mechanizm aktualizacji" - tłumaczyła KE.

Jednak z doniesień hiszpańskiego dziennika "El Pais", którego artykuł omawia Polska Agencja Prasowa oraz brytyjskiego dziennika "Guardian", wynika, że pewne ramy jednak zostaną przez Brukselę narzucone. Jakie? Otóż według tych publikacji, poziom europejskiej płacy minimalnej nie będzie mógł być niższy, jak 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju.

- Nie możemy zostawić w tyle żadnego państwa członkowskiego, żadnego regionu, żadnego człowieka. Musimy nadal dążyć do zapewnienia najwyższych norm na rynkach pracy, tak aby wszyscy Europejczycy mogli żyć w godności i spełniać swoje ambicje - wyjaśniał Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych.

Co to oznacza dla pracowników w Polsce? Oczywiście kolejny wzrost płacy minimalnej. Nasza gospodarka jednak będzie miała mniej powodów do zadowolenia, ponieważ oznacza to jednocześnie wzrost kosztów pracowniczych, a więc mniej pieniędzy na rozwój firm, które napędzają PKB. Poza tym może to również wiązać się z mniejszą konkurencyjnością polskich przedsiębiorstw wynikającą z niższych płac.

Rozwiązania KE mają jednak, poza ochroną pracowników i walką z ubóstwem w biedniejszych regionach UE, zniwelować dumping w zakresie płac na europejskim rynku pracy. Zwłaszcza zamożne kraje podkreślają, że część krajów osiąga przewagę w różnych branżach na wspólnym rynku właśnie przez wykorzystywanie tańszej siły roboczej. Z drugiej jednak strony, obawiają się jednocześnie, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może doprowadzić do obniżenia poziomu płac w ich państwach.

Zobacz także: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Jak zauważa "El Pais" powołujący się na badania europejskiej agencji Eurofound, roczna minimalna płaca netto w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja nie przekracza 5 tys, euro, natomiast w Bułgarii i Rumunii sięga poziomu 3 tys. euro. Podczas gdy w Niemczech, Francji czy Włoszech przekracza 13 tys. euro. W samej Hiszpanii wynosi ona 11 tys. euro.

- W nadchodzących latach zmianie ulegnie życie zawodowe milionów Europejczyków. Musimy podjąć działania, aby pozwolić na pozytywny rozwój siły roboczej w przyszłości. Innowacyjna i sprzyjająca włączeniu społecznemu gospodarka rynkowa w Europie musi działać na rzecz ludzi: musi zapewniać im miejsca pracy o wysokiej jakości oraz adekwatne wynagrodzenie - podkreślał komisarz Schmit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
wiem
4 lata temu
Przeciętny Niemiec zarabia rocznie ok. 30 tys. euro ! Szwajcarzy 2x tyle.
Polak z Warsz...
4 lata temu
Dobry Wieczór Czytelnikom. Przedstawiam : NIE TYLKO MOJE OPINIE W PRZEDMIOTOWYM TEMACIE. Nie ma powodów do ograniczeń uregulowań prawnych, ekonomicznych , jako uregulowań unijnych, aby polska płaca minimalna: 1) była na poziomie kraju do jakiego idzie eksport z zastrzeżeniem, że nie jest to eksport z zapisem -jako umowa pozorna. 2) płaca w Polsce powinna być na poziomie RFN. Dlaczego, dlatego, że w Polsce jest w identycznych sektorach ten sam system zarzadzania, ta sama technologia. Przepraszam ewentualnych oponentów, jednak uważam, że Pan Minister z Min. Finansów ma rację: nie radzicie sobie wszarze "biznesmeni" to się przebranżowić. Więc - należy , trzeba, zachodzi uzasadnienie oraz jest możliwość. Co na marginesie zagadnienia poziomu w EURO pensji- wynagrodzenia minimalnego z pracę w Polsce. Przeprowadzone rozmowy z pewnymi grupami przedsiębiorców z RFN potwierdzają podane przez moją osobę informację. To Rząd R.P. czyli mosiek Morawiecki z całą swoją zapejsiałą "świtą" ma wystąpić do Brukseli z inicjatywą i równolegle do Rządów państw tzw. "Starej Unii". Ustalenie relacji z VW z Mercedesem z LIDL, Kauf Landem i innymi to tylko wola przystąpienia do oficjalnej, formalnej "rozmowy" i ustalenie z "automatu" tego co Pani Komisarz proponuje. Poza tym, jeżeli coś w Polsce zdrożeje to zdrożeje ale cena będzie na poziomie niemieckim i wprowadzenie tego rozwiązania w tej samej przysłowiowej SEKUNDZIE sprawi, że zaczniemy się rozwijać. Niech LEWIATAN corporation niedoszłej pani prezydent R.P. zacznie zajmować się tym po co zostało powołane. . Rozwojem Polski, wzmocnieniem ekonomicznym członków LEWIATAN. Pozdrawiam
PL
4 lata temu
Z cenami produktów już dogoniliśmy Europę teraz czas na płace. Jeżeli produkt wyprodukowany w Polsce na podobną cenę jak na zachodzie Europy to gdzie jest różnica kosztów i kto ją konsumuje?
Ja
4 lata temu
Zrównamy nasze płace z Niemcami i będzie ok.
Wkurzony
4 lata temu
Co to jest dziś 2600 brutto czyli 1923 zł do ręki to wegetacja przy o obecnych kosztach życia
...
Następna strona