Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Indie zakazały importu elektroniki. Ze skutkiem natychmiastowym. Oto dlaczego

18
Podziel się:

Indyjski rząd zakazał importu zagranicznej elektroniki. Ściągnięcie sprzętu spoza Indii będzie wymagało specjalnej licencji. Lokalne władze mocno promują indyjską produkcję. Głównym eksporterem do największej demokracji świata są Chiny.

Indie zakazały importu elektroniki. Ze skutkiem natychmiastowym. Oto dlaczego
Indie ograniczają import zagranicznej elektroniki (Getty Images, Dhiraj Singh)

Władze Indii zakazały ze skutkiem natychmiastowym importu komputerów, laptopów i tabletów. Sprowadzanie tego sprzętu z zagranicy będzie możliwe tylko po uzyskaniu specjalnej licencji — podał portal dziennika "Indian Express", powołując się na komunikat rządowy.

Nie podano powodu tego posunięcia, ale rząd premiera Narendry Modiego promuje lokalną produkcję i zniechęca do importu — wyjaśnia agencja Reutera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wolne pokoje". Ekspertka apeluje: kartonik wywieszony na płocie nie działa

Import z zagranicy liczony w mld dolarów

Wartość indyjskiego importu elektroniki (laptopów, tabletów i komputerów osobistych) wyniosła 19,7 mld USD w okresie od kwietnia do czerwca. Oznacza to wzrost o 6,25 proc. rok do roku. Według danych rządowych, laptopy, tablety i komputery osobiste stanowią około 1,5 proc. całkowitego rocznego importu Indii. Prawie połowa pochodzi z Chin.

Celem tego posunięcia jest przeniesienie produkcji do Indii. To nie jest szturchnięcie, to pchnięcie - powiedział Ali Akhtar Jafri, były dyrektor generalny stowarzyszenia producentów MAIT. Na wieść o zakazie ceny akcji Dixon Technologies, lokalnego producenta elektroniki, wzrosły o 5 proc.

Indie prowadzą program subwencji produkcji elektroniki, licząc na przyciągnięcie dużych inwestycji w produkcję sprzętu IT. Program ma wesprzeć ambicje Indii, które chcą stać się potęgą w globalnym łańcuchu dostaw elektroniki i do 2026 roku wytwarzać sprzęt o rocznej wartości 300 miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Brawo
9 miesięcy temu
Barwo Polska też powinna tak stopniowo robić bo inaczej bedziemy produkować tylko meble palety i kiełbasę. Urywać rynek chinom !
Albert E.
9 miesięcy temu
Jesli jakość elektroniki będzie taka jak jakość fachowcow w IT to życze szczęscia. Oni nawet zegarka nasciennego nie potrafią zrobić zeby sie na tydzień 10 min nie spóźniał.
PiS=PO
9 miesięcy temu
u nas powinni zrobić to samo zakaz zakupu tesli zamiast tego tylko izera! komputery wyłącznie optimus! a no tak pierwsze nigdy nie powstaną bo to państwowy projekt drugie zniszczone przez państwo....
Orka
10 miesięcy temu
W Indiach trwa eksplozja postaw nacjonalizmu imperialnego ,związane z sukcesem chińskim, a jednocześnie zagrożeniem ze strony chin i również sukcesem demograficznym Indi. Obecnie Hinduski szowinizmu osiągną większe rozmiary niż Rosyjski. Wzbudzia się nienawiść do zachodu, indochin, antypodów i wszystkich sąsiadów po za Nepalem. Indie uważają się za drugą lub trzecią światową potęgę tylko z powodu demografii. W efekcie podejmują absurdalne decyzje nie rozumiejąc że ich kraj nie ma pozycji aby wywołać oczekiwany efekt wśród innych państw. Indie tworzą ośrodki naukowe, ale nie mają wykształconych naukowców, więc usiłują zatrudniać obcokrajowców, ale nie oferując im godnych warunków. Usiłują dominować światowy handel, ale jednocześnie nie sprzyjają własnemu biznesowi i się izolują gospodarczo. Chcą angarzować obywatelsko społeczeństwo jednocześnie nadal mają system kastowy i jeszcze wprowadzając oligarhizm. Mam nadzieję że poniosą same porażki, bo w szowiniźmie przerośli Rosjan, co jest trudne do wyobrażenia sobie, do czasu gdy nie zacznie się czytać tamtejszych mediów i komentarzy.
Testowy
10 miesięcy temu
Sprawdzam czy mogę pisać be, konta. Wówczas naświetlę w pełni sprawę i opowiem o rodzącym się hindusik imperialiźmie.