Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja wzrosła do prawie 2 proc. - oceniają analitycy

0
Podziel się:

Inflacja wzrosła w styczniu do prawie 2% w ujęciu rocznym wobec 1,7% r/r w grudniu. Głównym powodem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym okresie były tradycyjnie już ceny żywności, ale też paliw. W styczniu rosną też co roku ceny urzędowe./ ISB /

Inflacja wzrosła w styczniu do prawie 2% w ujęciu rocznym wobec 1,7% r/r w grudniu, szacują analitycy ankietowani przez agencję ISB. Głównym powodem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym okresie były tradycyjnie już ceny żywności, ale też paliw. W styczniu rosną też co roku ceny urzędowe.

Ekonomiści spodziewają się średnio inflacji w styczniu na poziomie 1,92% r/r.

„Inflacja wzrosła, m.in. z powodu cen żywności. W pierwszej połowie stycznia ich wzrost był zgodny z sezonowością. Dużą rolę odgrywają tu też ceny pieczywa, drożeje chleb, a to jest związane z zaskakującą sytuacją na rynku zbóż. Nie radzi sobie tutaj Agencja Rynku Rolnego – zboże w elewatorach jest, a na rynku go nie ma” – powiedział Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Do wzrostu inflacji przyczyniły się również ceny paliw oraz wciąż słaby złoty wobec dolara.

„Wzrost inflacji w styczniu był głównie spowodowany paliwami, alkoholem, wyrobami tytoniowymi. Jest też trochę niepewności z opłatami w ochronie zdrowia. W styczniu były negocjacje z szpitalami i nie wiem, czy to nie będzie miało jakiegoś wpływu na ceny ogólne. Mamy więc wpływ zmian cen urzędowych” – powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomista Banku Handlowego w Warszawie.

To właśnie z powodu tradycyjnego w styczniu wzrostu cen urzędowych, prognozy inflacji w tym miesiącu są zazwyczaj obarczone dużą dozą niepewności. Rośnie wtedy akcyza na wyroby tytoniowe, alkoholowe, mają miejsce zmiany koszyka VAT, podwyżki abonamentu telewizyjnego, opłat pocztowych itd.

Niezbyt prosta wydaje się na dzień dzisiejszy prognoza ścieżki inflacyjnej na kolejne miesiące. Dużo może zależeć od m.in. wejścia Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja.

„Nie będzie czegoś takiego, co widzieliśmy po kryzysie rosyjskim, ale wzrost cen żywności w połowie roku wyniesie nawet 3,5% r/r. Wchodzimy do UE, następuje uwolnienie barier celnych, ruch ze strony cen może być całkiem spory. Ale nie wiadomo, co zaakceptują konsumenci. Efekt inflacyjny jednak w połowie roku będzie” – mówił niedawno Konrad Soszyński, ekonomista Kredyt Banku.

Poziom inflacji w sierpniu lub wrześniu może, zdaniem Soszyńskiego, wynieść nawet 3% r/r.

Dane o styczniowej inflacji Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje w poniedziałek 16 lutego.

Inflacja w styczniu – prognozy:

Instytucja: Inflacja w styczniu r/r: Inflacja r/r na koniec 2004:
BRE Bank 2,10% 2,50%
CA IB 2,00% 2,80%
Millennium 1,90% 2,40%
Pekao SA 1,90% 2,70%
Credit Lyonnais 1,90% 2,60%
BGŻ 1,90% 3,00%
PKO BP 1,90% 2,60%
Bank Handlowy 1,90% 2,90%
BNP Paribas 1,90% 2,90%
Ministerstwo Finansów 1,80% 2,50%
Średnia: 1,92% 2,69%
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)