Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie płacić za zakupy internetowe?

2
Podziel się:

Zakupy online są wygodne i proste – wystarczy kilka kliknięć i bez wychodzenia z domu możemy nabyć wszystko, czego się zapragnie, a kurier dostarczy w kilka dni paczkę. Internetowo kupić można ubrania, buty, akcesoria, książki, płyty CD, sprzęt RTV i AGD, meble, a nawet żywność! Do zakupów online niezbędne są płatności online. Metod jest wiele, przy czym jedną z popularniejszych jest płatność kartą przez Internet – z wykorzystaniem karty kredytowej, debetowej, przedpłaconej lub wirtualnej. Karty wirtualne to wciąż rzadkość, przedpłacone z kolei rzadko są stosowane, ale kredytowe i debetowe znajdujące się w ofercie wszystkich banków komercyjnych to doskonała forma płatności online. Sprawdź, jak płacić przez Internet.

Jak bezpiecznie płacić za zakupy internetowe?
(materiał partnera)

Jak płacić kartą przez Internet? Praktyczny poradnik

Jeśli masz konto osobiste w dowolnym banku, z pewnością wyrobiłeś też do niego kartę debetową lub kredytową. Przy płatnościach debetowych pobierane są środki z konta, zaś płatności kredytowe płacić można także, jeśli nie ma się nic na koncie – można korzystać ze środków przyznanych na karcie w ramach limitu i spłacić zobowiązanie w późniejszym terminie. Dla procesu płatności za zakupy online nie ma różnicy, jaką kartą się posługuje, z jakiego banku itd. – kwestia tego, jak płacić kartą kredytową przez Internet wygląda podobnie jak płacenie kartą debetową, przedpłaconą kartą do płatności internetowych czy kartą wirtualną.

Krok po kroku płatność online kartą:

  1. Na stronie internetowej danego sklepu wybierz metodę płatności kartą – VISA lub Mastercard.
  2. Zostaniesz przekierowany na stronę płatności, na której trzeba będzie wpisać dane takie jak:
  • Imię i nazwisko właściciela;
  • Numer karty (znajdziesz go na przodzie karty);
  • Datę ważności (także umieszczona z przodu wyrażona jako miesiąc/dwie ostatnie cyfry roku, np. 12/23, czyli grudzień 2023);
  • Kod zabezpieczający CVV/CVC (znajduje się na rewersie, pod paskiem magnetycznym.
  • Następnie wymagana jest autoryzacja ze strony banku – chodzi o podanie kodu SMS w systemie Secure 3D.
  • Po pozytywnej weryfikacji kodu SMS i danych karty, płatność jest procesowana, a klient zostanie ponownie przekierowany na stronę sklepu online. Bank może wymusić także dodatkową autoryzację transakcji np. poprzez powiadomienie PUSH w aplikacji banku i wpisanie kodu PIN.

Warto wiedzieć, że zdarza się, iż przy ponownej wizycie w tym samym sklepie nie ma potrzeby wpisywania od nowa wszystkich danych karty – są one uzupełniane automatycznie, a wpisać trzeba tylko kod CVV/CVC oraz kod SMS od banku do weryfikacji. Jeśli masz zaufanie do danego sklepu online, to możesz wyrazić zgodę na zapisanie danych karty, bo ułatwi ci to późniejsze zakupy online. Jeśli jednak nie jesteś pewny, dostawca usług jest ci nieznany lub nie planujesz często korzystać z danej witryny, lepiej nie zgadzaj się na zapamiętanie wrażliwych informacji.

Banki oczywiście dbają o to, by wszelkie transakcje ich klientów były bezpieczne i dotyczy to także płatności kartą przez Internet. Dlatego właśnie wymagana jest ta dodatkowa weryfikacja kodem SMS lub poprzez aplikację mobilną. Jednak to nie jedyna metoda zabezpieczania transakcji. Ponadto bank stosuje połączenia szyfrowane dla wszelkiej komunikacji w ramach weryfikacji finansowej.

Pewną formą zabezpieczenia dla kupującego oferowaną przez bank wydający kartę jest tzw. opcja chargeback, czyli obciążenie zwrotne, która jest dostępna tylko dla płatności kartami płatniczymi. Jeśli towar nie spełnia oczekiwań klienta, to znaczy ma wady czy jest znacząco różny od tego, co obiecywał sprzedawca lub wcale nie został został dostarczony klientowi, a płatność została pobrana, to istnieje możliwość zwrócenia się do banku o rozstrzygniecie sprawy na podstawie reklamacji. Specjalne centrum rozliczeniowe kontaktuje się ze sprzedawcą i ustala szczegóły transakcji. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, klient otrzyma środki z powrotem na konto. Chargeback to usługa bezpłatna.

Popularne systemy płatności przez Internet – jak działają?

Płatności online to nie tylko przelewy dokonywane za pomocą karty kredytowej lub debetowej bezpośrednio w bramce płatniczej. Można też korzystać z popularnych systemów płatności. Warto tu wspomnieć, że w ramach tych systemów można używać kart – poniżej przedstawiamy, czym one są i jak działają.

System PayPal

PayPal to portfel elektroniczny do płatności internetowych. Aby korzystać z tego systemu, konieczne jest założenie konta PayPal oraz zasilenie go środkami np. poprzez połączenie z rachunkiem bankowym lub kartą kredytową albo debetową. Po wybraniu tej metody płatności w sklepie online, wystarczy zalogować się do konta PayPal i zlecić operację finansową. Nie ma zatem potrzeby wpisywania danych kraty czy logowania się do bankowości elektronicznej. Czy PayPal jest bezpieczny? Jak najbardziej, bo dane wrażliwe finansowe nigdy nie są przekazywane sprzedawcom.

System Dotpay

Istnieje od 2001 roku i oferuje szereg metod płatności online, w tym: szybkie przelewy online poprzez bramkę płatniczą (logowanie się do bankowości internetowej klienta), karty płatnicze, BLIK, Masterpass, płatności mobilne, płatności ratalne, e-portfele, płatności walutowe.

System PayU

Płatność PayU – co to takiego? PayU zostało założone w Polsce w roku 2006, a obecnie funkcjonuje już w 18 krajach, oferując bezpieczne i wygodne metody płatności za pomocą kart, rat, płatności cyklicznych, przelewów online, odroczonej płatności, a także PayU Express, czyli usługę szybkiej płatności, która dostępna jest m.in. dla klientów Alior Banku.

Poczytaj więcej o opcji płatności za pomocą jednego kliknięcia z PayU Express na stronieAlior Bank.

System płacenia BLIK

System BLIK to metoda płatności stworzona przez konsorcjum banków (wśród nich jest Alior Bank). W BLIK płatności online dokonywane są przy pomocy sześciocyfrowego kodu, który generowany jest w aplikacji mobilnej banku. Kod wpisuje się na stronie sklepu online, zatwierdza transakcję w aplikacji i gotowe. To bezpieczna, szybka i komfortowa metoda, która nie wymaga podawania danych karty w sieci ani logowania się do bankowości internetowej

Płatność kartą przez Internet – na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy płatności kartą przez Internet, by mieć pewność, że transakcje są bezpieczne? Warto sprawdzić:

  • Współpracę banku z danym dostawcą-sklepem, przykładowo Alior Bank współpracuje z Allegro i wdrożyło usługę szybkich płatności na stronie – już kilka lat temu.
  • Zabezpieczenie strony www – szukaj kłódki przy adresie strony, czyli znaku, że jest szyfrowana SSL.
  • Czy jest dostępna kilkuetapowa weryfikacja – w tym Secure 3D, czyli kodem SMS.
  • Wiarygodność sprzedawcy poprzez sprawdzenie w Internecie danych firmy, np. w rejestrze KRS.
  • W przypadku dokonywania płatności online z użyciem BLIK czy innych metod wymagających korzystania z aplikacji bankowej, zawsze trzeba upewnić się, że jest tą autoryzowaną przez Alior Bank. Aplikacja bankowa jest w stu procentach bezpieczna. Zapewnia to sam bank, ale też użytkownik ma wpływ na to, jak bezpieczne będzie samo korzystanie. Warto wybrać opcję logowania biometrycznego (odcisk palca, skan twarzy). Można też zostać przy indywidualnym kodzie PIN mającym od 4 do 8 cyfr. Więcej o bankowości elektronicznej Alior Banku i jej zaletach tutaj.

Czy płatności online są bezpieczne?

Zatem czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne? Tak i to bezpieczeństwo zapewniają nie tylko systemy bankowe, ale też regulacje prawne i międzynarodowe certyfikaty PCI DDS. System certyfikacji PCD DSS nakłada dodatkowe wymagania na systemy płatnicze oraz organizacje zarządzające kartami VISA i Mastercard. Wszystkie transakcje finansowe w Internecie są szyfrowane protokołem SSL. Prawa zapewniające bezpieczeństwo transakcji są nakładane nie tylko przez państwo, ale i Unię Europejską. Niedawno, dnia 14 września 2019 roku, weszła w życie unijna dyrektywa PSD2, na mocy której banki zostały zobowiązane do wprowadzenia dodatkowych sposobów autoryzacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo klientów w Internecie i świecie mobilnym. Obecnie wymagana jest podwójna weryfikacja, np. hasłem i kodem SMS.

Zalety płacenia online

Płatności przez Internet mają wiele zalet, takich jak:

  • Szybkość;
  • Wygoda;
  • Łatwa realizacja;
  • Brak opłat za pobranie środków;
  • Oszczędność czasu;
  • Brak konieczności wychodzenia z domu, stania w kolejkach etc.;
  • Realizacja płatności zagranicznych.

Skorzystaj z tych zalet i dokonuj bezpiecznych zakupów online z Alior Bankiem. To bank, który znacząco ułatwia płatności internetowe, ma szereg innowacyjnych rozwiązań i korzystne, z punktu widzenia kosztów, usługi.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(2)
Nella
2 lata temu
Ja płacę z Twisto i zawsze wszystko działa. W aplikacji mam potem podsumowanie, więc to na duży plus, wiem ile wydałam, na co mogę sobie pozwolić
Wally
3 lata temu
Wszystko wydaje się proste i "praktyczne". W rzeczywistości zaczynają się problemy. "Padł system", "Przerwa konserwacyjna", "terminal nie ma łączności" itd. itp. Jak uciekniemy od "gotówki" to zginiemy w "Matrixie"...