Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o tym, co dzisiaj oznacza termin „mądra polityka prorodzinna”

2
Podziel się:

Forum Ekonomiczne w Krynicy (w tym roku 3-5 września ) podejmuje dyskusję na najistotniejsze kwestie ogniskujące uwagę opinii publicznej. Są wśród nich także te związane z szeroko pojętą polityką społeczną, której istotnym ogniwem jest polityka prorodzinna.

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o tym, co dzisiaj oznacza termin „mądra polityka prorodzinna”
(Shutterstock.com)

Europa jest kontynentem starzejących się społeczeństw, zaś niski poziom dzietności tylko pogłębia ten proces. O zastępowalności pokoleń można mówić dopiero, gdy tzw. wskaźnik dzietności przekracza 2,1. Wśród krajów znajdujących się w czołówce UE są Francja (1,92), Szwecja (1,85), Irlandia (1,81), Dania i Wielka Brytania (1,79). W końcu 2018 r. liczba ludności Polski wyniosła 38411 tys. - o ok. 22 tys. mniej niż w końcu 2017 roku. Z kolei program polityki prorodzinnej na Węgrzech zakłada osiągnięcie wskaźnika 2.1 do 2030r. Które europejskie rozwiązania skutecznie wspierają rodzicielstwo a które tylko obciążają kasę państwa? Jak skutecznie zmieniać niepokojący obraz ? O tym, w panelu Mądra polityka prorodzinna. Jak zmienić trendy demograficzne? będą rozmawiać między innymi Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, KatalinVeresnéNovák, minister ds. rodziny i młodzieży z Węgier, Jana Maláčová, minister pracy i spraw socjalnych z Czech, RiinaSolman, minister demografii z Estonii, Bartosz Marczuk, wiceprezes zarząduPolskiego Funduszu Rozwoju, Vincenzo Bassi, wiceprzewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE z Włoch.

W raporcie o sytuacji ludnościowej Głównego Urzędu Statystycznego można przeczytać, że obserwowane zmiany demograficzne wskazują, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościowa Polski nie zmienia się istotnie – jest nadal trudnai w najbliższej perspektywie nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny.W 2018 r. zarejestrowano 388 tys. urodzeń żywych. To oznacza, że po dwóch latach wzrostu liczba urodzeń spadła o prawie 14 tys. Polska, dla której prognozy rozwoju ludności są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych trendów demograficznych. Czy i jakie działania należy przedsięwziąć, by zahamować niekorzystne prognozy demograficzne – o tym już niebawem w Krynicy będzie dyskutować międzynarodowe grono osób odpowiedzialnych za politykę społeczną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Mario
5 lata temu
ile w tych statystykach rdzennych Europejczyków a ile z emigracji?
RS
5 lata temu
Mieszkam w Anglii, mam 36 lat i kazdy z moich bliskich przyjaciol ma 2-ke dzieci minimum, chyba ze jestes przed 30 to jedno narazie. Jednak w dalszych kregach widze duzo mlodych ludzi, singli, ktorzy chca ale nie umieja znalesc drugiej osoby, slabych psychicznie, niedowartosciowanych ktorzy nie maja odwagi poderwac pikenych polek. Moim zdaniem powinni zalozyc porzadny portal randowy dla polakow :) Moze to smieszne ale jest nas ponad 1milion za granica i wiekszosc to mlodzi, zdrowi i pracujacy i wiekszosci marzy o powrocie, choc dla niektorych to juz tylko marzenia.