Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Najbogatsza rodzina na kontynencie podwoiła majątek na inwestycji, którą krytykowali eksperci

19
Podziel się:

Rodzina Luksic, najbogatsza familia w Ameryce Południowej, ma dziś majątek szacowany na 25 miliardów dolarów. W ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła go w dużej mierze dzięki inwestycji w biznes logistyczny, której dziwili się analitycy - podaje Bloomberg.

Najbogatsza rodzina na kontynencie podwoiła majątek na inwestycji, którą krytykowali eksperci
Jean Paul Luksic i Andronico Luksic, przedstawiciele rodziny (Bloomberg via Getty Images, wikimedia commons, CC BY-SA 2.0, Pontificia Universidad Católica de Chile, Simon Dawson)

Jak tłumaczy agencja, pochodząca z Chile rodzina Luksic prowadzi szereg biznesów. Ma kopalnię miedzi, wspólnie z Citigroup jest właścicielem chilijskiego banku, robi też interesy alkoholowe z Heinekenem. Ale podwojenie fortuny zawdzięcza inwestycji, w którą mało kto wierzył - wejściu na rynek logistyczny, a dokładniej inwestując w transport kontenerowy.

Zaczęło się w 2011 roku od zainwestowania w firmę Compania Sud Americana de Vapores, w skrócie CSAV. Początkowo nie był to strzał w dziesiątkę, bo firma przynosiła straty - podaje Bloomberg. I dodaje, że analitycy oceniali ten krok ze sceptycyzmem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwa brzegi Wisły i zupełnie inne ceny na stacjach. Jak to możliwe?

Rodzina Luksic zwiększała jednak udział w CSAV i dziś kontrolowana przez tę familię spółka jest jej większościowym udziałowcem. To jednak nie wszystko, bo w 2014 roku CSAV połączyło się ze znanym kontenerowym gigantem - kierowaną z Hamburga spółką Hapag-Lloyd.

Eksperci pukali się w głowę

Dziś CSAV ma 30 procent udział w Hapag-Lloyd, która jest piątą pod względem wielkości firmą z tej branży na świecie. Szef jednej ze spółek należących do familii Luksic, Andronico Mariano Luksic Craig, pisał 2022 roku w raporcie swojej firmy, że niektórzy analitycy określili tę inwestycję najgorszą w historii grupy. Jak przyznał, pierwsze lata rzeczywiście były trudne, ale te niepowodzenia nie wpłynęły na przekonanie rodziny, że długofalowy efekt inwestycji będzie pozytywny.

I tak też się stało. Biznes logistyczny wiele zyskał w czasie pandemii i zaczął przynosić akcjonariuszom ogromne pieniądze. Jak wylicza Bloomberg, tylko w 2022 roku Hapag-Lloyd miał 18 miliardów dolarów zysku, co przełożyło się na 5,6 miliardów zysku dla firmy CSAV.

W efekcie - głównie dzięki inwestycji w logistykę - w ciągu ostatnich pięciu lat majątek rodziny Luksic podwoił się - podaje Bloomberg. Według agencji dziś jest to 25 miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Obai.......
8 miesięcy temu
Tacy Experci........tylko długie jezyki, są tylko od gadania jakby znali się na biznesie sami by robili......mędrcy
Obai.......
8 miesięcy temu
Tacy Experci........tylko długie jezyki, są tylko od gadania jakby znali się na biznesie sami by robili......mędrcy
Ja
8 miesięcy temu
Nie słuchali wszelkiej maści ekspertów tak modnych u nas i odnieśli sukces.
typ
8 miesięcy temu
u nas jakby go wyczuli podnieśliby mu podatek , dowalili zu, wprowadzili danine solidarnościową, od środowiska, do tego droższy prąd bo fimra, droższy gaz większy podatk od nieruchomości i okazałoby się że ma niewiele więcej niż 30 letnia karyna z 10 dzieciaków po 800plus z każdym ojcem z innej strony ale za to z alymentami
Qba
8 miesięcy temu
Dajcie im Nowaka... :D