Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza sieć DWDM w Polsce do transmisji

0
Podziel się:

PKP S.A. Dyrekcja Teleinformatyki Kolejowej i Telia International Carrier uruchomiły pierwszy w Polsce międzynarodowy system transmisji światłowodowej DWDM

o przepustowości rzędu n x 2,5 Gbit/s na odcinku Warszawa-Berlin-Frankfurt n/M.

Od 29 sierpnia operatorzy telekomunikacyjni i internetowi mogą korzystać z transmisji międzynarodowej w nowoczesnej sieci światłowodowej, która powstała we współpracy PKP i globalnego operatora telekomunikacyjnego Telia International Carrier. Zarządzana przez PKP sieć, wyposażona w nowoczesne urządzenia optyczne DWDM, łączy Polskę ze światową siecią światłowodową Viking Network. Jest to pierwszy tego typu kanał optyczny w Polsce zapewniający transmisje danych w ruchu międzynarodowym, międzymiastowym i lokalnym.

Połączenie zostało poprowadzone na odcinku Warszawa- Łódź- Poznań- Berlin- Frankfurt n/M. Przyłączenie do urządzeń dostępowych możliwe będzie nie tylko w Warszawie, ale również w Łodzi i Poznaniu. Umożliwi to regionalizację świadczenia usług dla operatorów internetowych i telekomunikacyjnych.

W ramach umowy PKP S.A. Dyrekcja Teleinformatyki Kolejowej i Telia International Carrier udostępnią klientom kanały optyczne, pozwalające w przyszłości na transmisje danych o maksymalnej przepustowości 64 x 10Gbit/s.

PKP S.A. dzięki uruchomieniu pierwszej w Polsce sieci DWDM i SDH/STM-16 osiągnęła pozycję lidera na rynku krajowym i podejmuje działania dla jej utrzymania. Usługi PKP dostępne będą dla klientów na terenie całego kraju, we wszystkich punktach dostępowych sieci PKP.

Suma przepustowości połączeń do Berlina, Sztokholmu i Hamburga sprawia, że Telia International Carrier staje się obecnie jednym z największych dostawców międzynarodowych usług w sieciach SDH i IP dla polskich operatorów. W niedługim czasie planowana jest dalsza rozbudowa łączy międzynarodowych, na którą pozwoli istniejąca już infrastruktura optyczna..

Dense Wave Division Multiplexing - zwielokrotnienie falowe, dzięki równoległej, równoczesnej i niezależnej transmisji promieni laserowych prowadzonych w jednym włóknie światłowodu.

Przyjęło się, że zwiększenie rzędu od kilku do kilkunastu fal nazywa się WDM, natomiast zwielokrotnienia o większej liczbie kanałów i o większej gęstości to DWDM. Dzięki takiej technologii przepływ może przekraczać standardową prędkość, która wynosi 10 Gb/s.

Zastosowanie technologii DWDM umożliwia korzystanie z nowoczesnych i szybkich rozwiązań w telekomunikacji.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)