Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Nowe otwarcie w sprawie atomu w Polsce. Oferta USA nie zamyka tematu

53
Podziel się:

Podczas gdy Amerykanie cyzelują ostateczną ofertę na budowę elektrowni atomowej, polski rząd wznawia rozmowy z Francuzami. Widzi też rolę dla Koreańczyków - pisze "Puls Biznesu". Dziennik stwierdza, że do dymisji Piotra Naimskiego mowa była o jednym partnerze. "Dziś to grono wydaje się poszerzać, a program atomowy pęcznieje" - czytamy.

Nowe otwarcie w sprawie atomu w Polsce. Oferta USA nie zamyka tematu
W poniedziałek 12 września ofertę na budowę atomu w Polsce mają złożyć Amerykanie. Rząd nadal rozmawia z Koreańczykami i Francuzami (GETTY, Bloomberg)

Według "Pulsu Biznesu" faworytem w wyścigu o kontrakt na polski atom byli Amerykanie. "Powiedzieć, że Naimski był w kwestii atomu amerykanofilem, to nic nie powiedzieć. Technologia amerykańskiej firmy Westinghouse i oferta finansowa amerykańskich instytucji miały oficjalny status faworyta w wyścigu o kontrakt na budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW" - czytamy.

Piotr Naimski był pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej od grudnia 2015 r. do lipca 2022 r. Dziennik przypomina, że tylko z Amerykanami Polska podpisała międzyrządową umowę o rozwoju programu energetyki jądrowej. Źródła Polskiej Agencji Prasowej poinformowały, że w poniedziałek 12 września Polska ma otrzymać amerykańską ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych. Decyzja o jej akceptacji ma zostać podjęta w ciągu miesiąca.

Oficjalnie treści amerykańskich propozycji nie komentuje nikt. Nieoficjalnie można usłyszeć, że nie zachwycają. Problem jest podobno z ceną, której Amerykanie nie podają - donosi "PB".

I przypomina, że o kontrakt atomowy w Polsce starają się też Francuzi i Koreańczycy:

  • francuska firma EDF wstępną i niewiążącą ofertę złożyła 13 października 2021 r.,
  • koreański koncern KHNP dokument przedstawił w kwietniu 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie nie odpuszczą elektrowni atomowej. "Narzędzie do szantażu"

Polski rząd rozmawia z Francuzami i Koreańczykami

"Polski rząd przekazał właśnie Francuzom: rozmawiajmy" - czytamy w dzienniku. Grunt pod te rozmowy miała przygotować wizyta premiera Mateusza Morawieckiego u Emmanuela Macrona pod koniec sierpnia. Po rozmowach w cztery oczy szef rządu stwierdził, że "w odniesieniu do elektrowni jądrowych Francja jest naturalnym partnerem".

"PB", analizując ostatnie wypowiedzi premiera Morawieckiego w temacie atomu, zwraca uwagę na dwie z nich:

  • "Chcemy mieć co najmniej sześć reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest nawet do przekroczenia" - te słowa szef rządu wypowiedział 5 września
  • Podkreślił też, że Polska rozmawia również z Francuzami i Koreańczykami, "którzy wdrożyli technologię amerykańską".

Według "PB" słowa "co najmniej" w pierwszej z nich mają oznaczać, że tort polskiego atomu może być większy i dzielić się na więcej niż jednego partnera. W drugiej zaś istotne ma być wtrącenie o wdrożeniu przez Koreańczyków amerykańskiej technologii. "To ważne wtrącenie oznacza, że Polska może widzieć Koreańczyków w konsorcjum z Amerykanami" - czytamy.

Rządowy harmonogram zakłada, że wybór partnera do budowy atomu w Polsce zosatnie dokonany jesienią 2022 r. "Do dymisji Piotra Naimskiego mowa była o jednym partnerze. Dziś to grono wydaje się poszerzać, a program atomowy pęcznieje" - napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
stefan w-wa
2 lata temu
Francuzi zmieniają systemy w swoich elektrowniach na bardziej bezpieczny . Czy to nie gwarantuje bezpiecznych i szybkich dostaw gwarancyjnych ekip i materiałów . Czy znowu na smyczy usa ????????
stefan w-wa
2 lata temu
Francuzi zmieniają systemy w swoich elektrowniach na bardziej bezpieczny . Czy to nie gwarantuje bezpiecznych i szybkich dostaw gwarancyjnych ekip i materiałów . Czy znowu na smyczy usa ????????
Anton
2 lata temu
To zależy od zgody większościowego właściciela NBP, kto postawi ta elektrownie .
mała wpadka
2 lata temu
Żarnowiec zablokowało lobby górnicze a kto zablokuje tą inwestycje?
Taka prawda
2 lata temu
A Niemcy pozwolą nam ją w ogóle wybudować, czy w połowie prac nakażą jej rozbiórkę jak elektrowni w Ostrołęce? W zamian oczywiście zaoferują zakup koszmarnie drogiego prądu od nich. Tusk by na to poszedł ale Kaczyński pewnie nie zechce.
...
Następna strona