Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oskładkowanie umów zleceń coraz bliżej? Rząd zaczyna konsultacje nad pomysłem

83
Podziel się:

Umowy zlecania zostaną oskładkowane? Taki zapis znalazł się w Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024, czyli w dokumencie, który rząd przekazuje Brukseli. KPR trafił już do konsultacji – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Oskładkowanie umów zleceń coraz bliżej? Rząd zaczyna konsultacje nad pomysłem
Oskładkowanie umów zleceń. Rząd podejmie ten krok już na początku kolejnej kadencji? (PAP, Tomasz Gzell)

Dziennik tłumaczy, że Krajowy Plan Reform (KPR) to dokument tworzony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Rządy raportują w nim Brukseli, jakie podejmą działania i w jakim czasie, by wzmocnić gospodarkę i finanse publiczne.

Nadchodzi oskładkowanie umów zleceń?

I właśnie w KPR na lata 2023/2024 znalazł się zapis wskazujący, że rząd szykuje się do oskładkowania wszystkich kolejnych umów zleceń. Obowiązek składkowy miałby wejść w życie w pierwszym kwartale 2024 r., a podlegać mu mają wszystkie umowy zlecenia, "niezależnie od osiąganych przychodów".

Rząd tłumaczy, że dzięki tym zmianom ograniczona zostanie segmentacja rynku pracy, gdyż zwiększy się ochrona socjalna wszystkich osób pracujących na podstawie kolejnych umów zleceń. Dziś bowiem jest tak, że pełna składka na ZUS opłacana jest przynajmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pan Marcin nie wierzy w PPK: kapitał trzy razy przejedzą. Paweł Borys: To nie jest OFE. Warto

Co istotne, zmiany mają objąć wyłącznie umowy zlecenie. W dokumencie nie ma słowa o umowach o dzieło – zauważa "DGP".

Kolejne podejście do oskładkowania umów zleceń

To już kolejny sygnał, że gabinet Mateusza Morawieckiego zamierza oskładkować umowy zlecenia. Poprzedni raz taką deklarację rząd złożył przy okazji konstruowania Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wtedy rządzący przewidywali, że to rozwiązanie wejdzie w życie od pierwszego kwartału trwającego roku.

We wrześniu 2022 r. zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które odpowiada za kwestie regulacji rynku pracy, co dalej z oskładkowaniem umów zleceń. Otrzymaliśmy wtedy następującą odpowiedź:

Informujemy, że temat oskładkowania umów cywilnoprawnych, w tym kolejnych umów-zleceń, jest dyskutowany już od wielu lat i był ujęty w różnych dokumentach, m.in. w Przeglądzie systemu emerytalnego – Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. poz. 637) wraz z propozycjami zmian. Temat ten wielokrotnie też był poruszany na forum Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Wtedy też już było wiadomo, że rządzący nie wyrobią się z dochowaniem terminu, który sami zadeklarowali w KPO. MRiPS jednak wtedy zapewniło nas, że w resorcie "trwają prace analityczne w zakresie ewentualnego oskładkowania umów cywilnoprawnych". Dopiero po ich zakończeniu będzie można określić kierunek zmian i czas, w jakim wejdą one w życie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
Jakob.
9 miesięcy temu
Te umowy zlecenia to dowód na to że Niewolnictwo nadal trwa. A najdziwniejsze że to Polski rząd tak za nimi obstaje. A prawo i sprawiedliwość Zamiast to zmienić to wydał kIlka przepisów które W legalny sposób pozwalają obejść te przepisy co to niby miały polepszyć sytuację i z ich zapowiedzi jasno wynika że tak będzie dalej.
Kajtek
9 miesięcy temu
A co z pracownikami delegowanymi Gdzie większą część wypłaty wlicza się z diety Z której podatku i składek nie trzeba opłacać Tak że Po odciągnięciu Diety na składki zostają grosze. To nowe przepisy Polskiego nowego Ładu.
Takaprawda
rok temu
Najwiekszym problemem pracownikow w Polsce ktorym powinna zajac sie EU to nie ozusowanie umow zlecenie a ZMUSZANIE do samozatrudnienia na dzialalnosci gospodarczej wszystkich pracownikow w firmie, dodatkowo kazac im przychodzic do biura od 9 do 17 i lekcewarzac prawo do urlopu. Wszystkie korporacje, Mordor na Domaniewsliej wszystkie firmy eventowe np w Poznaniu czy Warszawie, jak by to podsumowac to wiekszosc Polakow jest zmuszanych do pracy poza umowa o prace.
Paweł1976
rok temu
Niestety już nie ma gdzie pożyczać! Teraz trzeba płacić za wybranie ignorantów. Brak mi tylko WINA TUSKA czyżby już wszystkie winy zostały wkorzystane.
Taki
rok temu
Umowa zlecenie nadal jest śmieciowa, bowiem nie wlicza się do lat pracy. Nie warto sie zatrudniać na taką umowę, chyba że chcesz sobie dorobić.
...
Następna strona