Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Izrael powstrzyma irańską bombę?

0
Podziel się:

Aby zapobiec budowie bomby, izraelski premier wzywa do zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Teheranu.

Izrael powstrzyma irańską bombę?
(EPA/PAP)

Jeżeli Iran nie da sobie wyperswadować technologii atomowej przy pomocy dyplomacji, konfrontacja militarna pomiędzy oboma krajami wydaje się nieunikniona, twierdzi izraelski ekspert ds. Iranu.

Wczoraj Olmert spotkał się z francuskim prezydentem, jutro będzie rozmawiał w Londynie z brytyjskim premierem Gordonem Brownem. Wcześniej był również w Moskwie, aby ostrzec prezydenta Putina przed niebezpieczeństwem nuklearnego zbrojenia się republiki islamskiej.

Olmertowi wtóruje prezydent Simon Peres, który uznawany jest za jednego z ojców izraelskiej bomby atomowej.

Technologia atomowa do celów pokojowych?

Podczas gdy Olmert otrzymał wczoraj wsparcie prezydenta Sarkozy, jego misja w Moskwie kształtuje się trudniej. Rosja nie chce słyszeć o zaostrzeniu sankcji przeciwko Teheranowi. Podobnie trudno mogą wyglądać rozmowy Olmerta z premierem Brownem, który chce wyrwać się z cienia USA i sceptycznie podchodzi do sankcji i ich skuteczności.

Putin, który w minionym tygodniu zapoznał się w Teheranie z irańskimi planami atomowymi, wykazuje zrozumienie dla ambicji islamskiej republiki. Poza Putinem nikt jednak nie wierzy w zapewnienia Teheranu, że technologia atomowa ma być wykorzystywana do pokojowych celów.

Wojskowy potencjał Iranu ograniczony i niegroźny

Wykładający w Jerozolimie historyk militarny Martin van Crefeld ostrzega, by nie przeceniać wojskowego potencjału Iranu.

Islamska republika dysponuje wprawdzie rakietami dalekiego zasięgu, które mogłyby dosięgnąć Izrael, jednak ich liczba i niezawodność są ograniczone. Irańskie lotnictwo znajduje się ponadto w beznadziejnym stanie i nie dysponuje nowoczesnymi myśliwcami. Nuklearne zbrojenie van Crefeld uważa nawet za szansę: "Wszędzie gdzie w przeszłości państwa zajmowały się zbrojeniem atomowym, zanikały większe wojny pomiędzy państwami posiadającymi broń atomową."

Nieudane negocjacje = wojna

Jednak takie przemyślenia nie znajdują uznania wśród rządu. Większość establishmentu obrony opowiada się za militarnymi działaniami przeciwko nuklearnemu zbrojeniu się Iranu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)