Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd podjął decyzję. Nowe przepisy ograniczą wzrost rachunków za ciepło

520
Podziel się:

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy, który ma zapobiec skokowym podwyżkom za ciepło. Dotychczasowy mechanizm rekompensat zostanie zastąpiony nowym systemem wsparcia. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa projekt wejdzie w życie w trybie pilnym i zadziała też wstecz.

Rząd podjął decyzję. Nowe przepisy ograniczą wzrost rachunków za ciepło
Minister Anna Moskwa i premier Mateusz Morawiecki (PAP, Radek Pietruszka)

Minister Anna Moskwa zapewnia, że gdziekolwiek pojawił się wyższy rachunek, to i ciepłownia, i obywatel dostaną automatycznie rekompensatę.

Projekt ustawy dotyczącej odbiorców ciepła. Najważniejsze założenia

Zgodnie z rządowym projektem nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane na podstawie ceny z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak obniżysz rachunki za ogrzewanie. Genialny trik z folią aluminiową!

Nowy mechanizm wsparcia zakłada, że jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła, większy niż 40 proc., w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie. Wszystko po to, aby odbiorca zawierający się w katalogu podmiotów uprawnionych nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.

Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej.

Pomoc ma objąć m.in. mieszkańców bloków - odbiorców ciepła systemowego, a także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały poinformować mieszkańców o wysokości stawki za ciepło bez dopłaty i z dopłatą

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 21 grudnia 2023 roku.

Rząd obiecywał niższe rachunki. Praktyka wygląda inaczej

Rząd tym projektem ustawy reaguje na problem szeroko opisany przez Wirtualną Polskę, która pochyliła się nad finansowym dramatem spółdzielców. WP opisała, że w wielu spółdzielniach mieszkaniowych czynsze wzrosły o kilkadziesiąt proc., a ludziom niemającym pieniędzy na opłaty zaczynają grozić eksmisje.

Dodatkowo samofinansowanie się spółdzielni opiera się na tym, że jeśli część osób nie zapłaci (bo np. nie będą mieli pieniędzy na wyższe opłaty), to jeszcze więcej zapłacić będą musieli pozostali.

Tymczasem rządzący przekonywali, że wzrost opłat za ciepło nie przekroczy 42 proc. WP przytacza jednak przykłady konkretnych spółdzielni, gdzie te podwyżki są o wiele większe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(520)
Arek
rok temu
Warszawa Praga Płd. Kwiecień-maj, CO z 105 na 187, podgrzewanie z 24 na 44 zeta czyli koło 80% 42% miało być najwięcej-śmiechu warte gadanie
mój nick
rok temu
Restauracje , centra handlowe pełne ludzi. W popularnym nadmorskim mieście skąd pochodzę większość miejscówek w okresie maj-wrzesień dawno porezerwowana. Benzyna po 8 zł? Co z tego? Dziś każdy, co ma dziurę w d.. musi jeździć drogim autem. W każdym większym mieście korki niemożebne bo wszędzie sznur aut. Ja się pytam, gdzie ta bieda?!
Marco
rok temu
Wspólnota Mieszkaniowa : Zarządca podniósł czynsz (grudzień 2022 ca 480 zł a od 1 lutego 580 zł ) czyli 100zł czyli dwadzieścia klika % !!!!!!!!!! bo MPEC Kraków wprowadził nowe taryfy !!!.
Polak mały
rok temu
,,Władza jest mądra ,tylko ludzie głupie,, brawo Piotrków Trybunalski
Tylko Polski ...
rok temu
Co z tymi którzy zapłacili już rachunki z ze stawką 94 procent wyższa np . Piotrków Trybunalski
...
Następna strona