Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|

Sypią się wezwania na ćwiczenia wojskowe. Stawiennictwo (nie)obowiązkowe?

264
Podziel się:

Armia wzywa rezerwistów na ćwiczenia. Część szkoleń zaplanowanych jest na marzec. Stawiennictwo w jednostkach wojskowych jest obowiązkowe. Za nieobecność grozi grzywna lub areszt. Okazuje się jednak, że nie każdy, kto dostał wezwanie, musi się stawić.

Sypią się wezwania na ćwiczenia wojskowe. Stawiennictwo (nie)obowiązkowe?
Kto nie zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe? Ustawa wskazuje jasno (PAP, Andrzej Grygiel)

W tym roku armia zamierza przeszkolić dwa razy więcej rezerwistów niż dotychczas, bo nawet 200 tysięcy osób. Szkolenia mogą – zgodnie z przepisami – trwać od jednego do nawet 30 dni bez przerwy.

Jak dowiedział się w Wojskowym Centrum Rekrutacji money.pl, rekomendacje są takie, by ćwiczenia trwały 5 dni, ale nie dłużej niż 14. O długości szkolenia decydują jednak zawsze poszczególni dowódcy jednostek, w których odbywają się szkolenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtkowi grozi odpowiedzialność prawna? "Jest symbolem degrengolady"

Rezerwiści, po otrzymaniu wezwania, muszą stawić się w wyznaczonych jednostkach wojskowych. Miejsce odbywania szkolenia może być wyznaczone praktycznie prawie w każdej jednostce w kraju, bez względu, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania rezerwisty się ona znajduje. Za niestawiennictwo na ćwiczeniach grozi kara grzywny do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni.

Kto dostanie wezwanie, a kto nie pójdzie ćwiczyć?

Chociaż Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zastrzega, że informacje o terminach planowanych w tym roku szkoleń dla rezerwistów są niejawne, to według naszych informacji, wiele z nich zaplanowana jest na marzec. Armia unika bowiem organizowania szkoleń w miesiącach, gdy w rolnictwie trwają najbardziej intensywne prace polowe i trzeba by było odciągać ludzi od pracy.

Na ćwiczenia powoływani będą żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi im przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Ponadto mogą być też powoływane osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP, jak np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D.

Okazuje się, że można odmówić udziału w ćwiczeniach rezerwy. Ustawa o Obronie Ojczyzny daje taką możliwość kilku grupom.

Po pierwsze są to opiekunowie dzieci do lat 8, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem. Nie ma tu znaczenia, że dzieckiem opiekuje się drugi opiekun/ współmałżonek.

Również rodzice dzieci w wieku od 8. roku do 18. roku życia mogą zostać zwolnieni z ćwiczeń, o ile przekonają oni szefa macierzystego wojskowego centrum rekrutacji, że nie mogą powierzyć opieki nad dzieckiem innej osobie.

Z obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych zwolnione są ponadto osoby, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji lub obłożnie chorymi.

Ustawa nie precyzuje jednak, co oznacza stwierdzenie: "obłożnie chorzy". W przypadku tych osób, poza dokumentami poświadczającymi wspólne zamieszkiwanie, wymagane są również zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia tych osób.

Z ćwiczeń zwalnia również zły stan zdrowia samego rezerwisty, poświadczony zaświadczeniami lekarskimi i dokumentacją medyczną o przeciwwskazaniach do obycia szkolenia.

Ze stawiennictwa na ćwiczeniach zwalniają rezerwistów także tzw. nagłe wypadki losowe: śmierć osoby w rodzinie, wypadek członka rodziny, a także istotne zobowiązania zawodowe, które nie mogą zostać odłożone w czasie lub np. egzaminy w szkole. W takich przypadkach również wymagane jest przedstawienie w macierzystym wojskowym centrum rekrutacji dokumentów potwierdzających opisane wyżej sytuacje.

Jak podkreśla biuro prasowe MON, każdy przypadek odmowy udziału w szkoleniach przez rezerwistę jest rozpatrywany indywidualnie przez macierzystego szefa wojskowego centrum rekrutacji. Wezwanie do odbycia ćwiczeń jest decyzją administracyjną, od której przysługuje wezwanym odwołanie.

 Tylko bez paniki, nowicjusze mogą odetchnąć!

Jak informuje MON, żołnierze pasywnej rezerwy mogą odbywać ćwiczenia wojskowe trwające do 24 godzin nie więcej niż trzy razy w roku, a pozostałe ćwiczenia raz w roku.

Resort podkreśla przy tym, że tylko niewielki odsetek wezwanych w tym roku osób stanowić będą ci, którzy nigdy wcześniej nie odbywali szkoleń wojskowych.

Warto też pamiętać, że szkolącemu się rezerwiście przysługuje rekompensata z tytułu utraconego wynagrodzenia. Jego wysokość wynosi 1/22 miesięcznego dochodu za każdy dzień ćwiczeń wojskowych (nawet do 756,10 zł dziennie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(264)
Dulski
2 dni temu
Obrane pieczarki pokrój na plasterki o grubości około 3-4 mm. Obraną cebulę pokrój cienkie piórka. Czosnek pokrój na cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej silnie olej, dodaj cebulę, lekko posól, wymieszaj i smaż cały czas mieszając przez 1-2 minuty, aż zacznie się szklić. Do cebuli dodaj pieczarki oraz czosnek i smaż na dużym ogniu często mieszając, tak by możliwie jak najbardziej uniknąć gotowania się pieczarek we własnym sosie. Smaż je tak długo, aż cały sos odparuje. Wlej sos sojowy, dodaj cukier. Wymieszaj, smaż kilka chwil, aż sos prawie całkowicie odparuje. Dodaj szpinak, smaż chwilę mieszając, aż szpinak zwiędnie i zmieni kolor. Dopraw pieprzem. Na talerzach pieczarki posyp kawałkami chili i listkami kolendry.
Nasi
2 dni temu
Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Czekoladę połam na kawałki. Rozpuść w kąpieli wodnej - w rondelku zagotuj wodę i wstaw do niej miseczkę z czekoladą. Podgrzewaj na małym ogniu, aż czekolada zupełnie się rozpuści. Zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Masło pokrój na kawałki i przełóż do dużej miski. Dodaj cukier, cukier z prawdziwą wanilią, sól i miksuj, aż powstanie jednolita masa. Kolejno dodawaj po jednym jajku i miksuj, aż składniki się połączą. Do mąki dodaj proszek do pieczenia i sól. Wymieszaj i dodawaj partiami do ciasta. Cały czas miksuj. Do drugiej miski przełóż 1/3 ciasta. Dodaj 2 łyżki mleka i wiórki kokosowe. Wymieszaj. Do reszty ciasta dodaj czekoladę, kakao i resztę mleka. Dokładnie wymieszaj. Formę keksówkę (30 cm długości) wysmaruj masłem. Przelej do niej czekoladowe ciasto. Na ciasto czekoladowe nałóż ciasto kokosowe. Wyrównaj. Wstaw do piekarnika i piecz ok. 55-60 minut do suchego patyczka. Wyjmij z piekarnika i ostudź na kratce. Przed podaniem posyp cukrem pudrem. Podawaj na okazję lub bez okazji :)
Emeryttutaj
2 dni temu
Piekarnik nagrzej do 190 stopni. Banany obierz i zmiksuj na gładko. Jajka wbij do miski. Dodaj cukier, cukier z prawdziwą wanilią i olej. Dokładnie wymieszaj. Dodaj banany i wymieszaj. Stopniowo dodawaj mąkę i proszek do pieczenia. Mieszaj, aż składniki się ze sobą połączą. Dodaj orzechy włoskie i kandyzowaną skórkę pomarańczową. Dokładnie wymieszaj. Formę keksówkę wysmaruj olejem. Przelej do niej ciasto. Formę wstaw do piekarnika i piecz ok. 60 minut (do suchego patyczka). Wyjmij, ostudź i pokrój na kromki. Chlebek bananowy podawaj na śniadanie z dżemami i miodem :)
Cypis
2 dni temu
Drożdże pokrusz i przełóż do miseczki. Wlej mleko, wsyp 1 łyżkę mąki i 1 łyżeczkę cukru. Wymieszaj i odstaw na 15 minut do wyrośnięcia. Jajka wbij do miseczki i lekko roztrzep widelcem. Masło pokrój na mniejsze kawałki. Mąkę przesiej do miski. Wsyp sól, cukier, rodzynki, skórkę pomarańczową, masło i dodaj zaczyn drożdżowy. Ciasto wyrabiaj ręcznie lub mikserem, aż będzie gładkie i elastyczne. Powinno łatwo odchodzić od miski. Ciasto wyłóż na stolnicę posypaną mąką i wyrabiaj ręcznie ok. 5 minut. Wyrobione ciasto przełóż do z powrotem do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na godzinę. Ciasto ponownie przełóż na stolnicę i wyrabiaj 3-4 minuty. Ciasto przełóż do formy, przykryj folią spożywczą i odstaw na godzinę. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Dno tortownicy o średnicy 21 cm wyłóż papierem do pieczenia. Z papieru do pieczenia zrób kołnierz, który powinien wystawać ponad formę ok. 20 cm. Babka jest wysoka i urośnie ponad tortownicę. Możesz też użyć gotowej papierowej formy do panettone. Wierzch ciasta polej roztopionym masłem. Formę wstaw do piekarnika i piecz przez 30 - 35 minut. Wyjmij z piekarnika, przykryj ściereczką i ostudź. Babkę wyjmij z formy, posyp kakao i pokrój na wysokie porcje. Podawaj na święta Bożego Narodzenia i inne okazje :)
Obywatel
2 tyg. temu
Konflikty to tylko głupie gierki polityków i ich totalny brak dyplomacji. Wszyscy żyjemy ze sobą, czasem się pokłócimy ale ogólnie żyjemy w zgodzie. A politycy chcą nam wcisnąć nienawiść i szerzyć strach. Chcą walczyć? Niech sobie zrobią honorowe walki w klatce na śmierci i życie jak tacy są oddani sprawie.
...
Następna strona