Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Warszawa. Radni przyjęli uchwałę o korekcie budżetu, wpływy miasta spadają

14
Podziel się:

Maleją wpływy do budżetu, rośnie natomiast dziura - takie założenia ma przyjęta przez warszawskich radnych uchwała korygująca tegoroczny budżet. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tłumaczył wcześniej, że sytuacja finansowa miasta jest trudna.

Warszawa. Radni przyjęli uchwałę o korekcie budżetu, wpływy miasta spadają
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik, Wojciech Olkuœnik)

Zgodnie z przyjętym projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie stolicy na 2020 roku dochody stolicy zmniejszą się o 1,5 mld złotych przy porównaniu z pierwotnym budżetem. Dochody wyniosą dokładnie 18 270 543 619 złotych.

Wydatki natomiast - 22 074 140 649. To oznacza deficyt na poziomie 3,8 mld złotych. Jest on o prawie miliard złotych większy od tego założonego przed pandemią. Analizy skarbnika Warszawy sugerują natomiast, że w latach 2020-2025 spadek dochodów wyniesie 2,7 mld złotych w stosunku do planów.

40 radnych poparło korektę budżetu, przeciw było 18, a dwóch wstrzymało się od głosu.

- Samorządy tracą dochody, a - niestety - coraz więcej zadań jest spychanych na nasze barki, m.in. w edukacji - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, cytowany przez stronę urzędu.

Zobacz także: Zobacz: Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

Na urzędowej stronie miasto tłumaczy straty budżetowe działaniami rządu oraz pandemią. W pierwszym przypadku na budżet Warszawy największy cień kładzie obowiązek rozregulowania rynku gospodarowania odpadami, który od 2017 roku kosztuje stolicę 900 mln złotych.

Natomiast pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zabrała szereg środków, które w normalnych okolicznościach wpłynęłyby na miejskie konta. O jakich kwotach mowa? Jak podaje Warszawa: 202 mln złotych mniej ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, 233 mln złotych mniej z podatku PIT, 126 mln złotych mniej z CIT, 80 mln złotych mniej z opłat za parkowanie, 69 mln złotych mniej z odsetek na rachunkach i 38 mln złotych mniej z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Prezydent zapowiedział również w środę przesunięcie szeregu inwestycji w związku z trudną sytuacją budżetową i niespinającym się budżetem. Miasto chciało wydać w tym roku 3,5 mld złotych. Po korekcie będzie to 3,04 mld złotych.

Spadki wpływów i rosnąca dziura wpłyną na mieszkańców. Trzaskowski bowiem zapowiedział, że w przyszłości może dojść m.in. do podwyżki cen biletów. Wiadomo natomiast już o tym, że stolica zwiększy opłaty za parkowanie. Miasto chciało również uzależnić wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody - w ostatnich miesiącach prace nad tym projektem zostały wstrzymane.

Jakie dokładnie inwestycje będą przesunięte z realizacją? Później niż w 2023 roku oddane do użytku będą m.in.: linia tramwajowa na Gocław, linia tramwajowa łącząca Wilanów z Dworcem Zachodnim, zmiany w centrum (budowa TR Warszawa, Sinfonii Varsovia czy obwodnicy Śródmieścia i kładki przez Wisłę).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
superman@kacz...
4 lata temu
nie wygrałeś wyborów, nie będzie papu i lgbt, za 5 lat, może?.
j23
4 lata temu
Trzeba podwyższyć pensje np. prezesowi stołecznego MPWIK
Tomasz
4 lata temu
Jacy wyborcy, tacy rajcy!
DS
4 lata temu
Geniusze, nie przewidzieli, ze wpływy mogą spaść, tylko w kółko łupić i łupić, obywatele na haracze robią na 110%...
daresk
4 lata temu
To może urzędnicy Pana Prezydenta prześlą mi decyzję z wymiarem podatku od nieruchomości za 2020r. Zawsze wymiar podatku przychodził w lutym, a teraz koniec września i każą czekać, bo pandemia. Zła organizacja pracy.