Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP chce wprowadzić na giełdę dwie spółki energetyczne w 2002

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje wprowadzenie na giełdę w 2002 roku dwóch spółek energetycznych, w tym Południowego Koncernu Energetycznego

- poinformował w środę na konferencji prasowej Wiesław Kaczmarek, minister skarbu.

'Wśród projektów, które możemy wprowadzić na giełdę jest Południowy Koncern Energetyczny i jeszcze jedna spółka z branży energetycznej' - powiedział Kaczmarek, nie podając nazwy drugiej spółki.

Minister nie podał też wielkości pakietu akcji spółek, które chce wprowadzić na giełdę.

Zdaniem Kaczmarka strategia prywatyzacji sektora elektroenergetycznego powinna zostać zmieniona.

'Filozofia chaotycznej prywatyzacji tej branży nas nie interesuje' - powiedział.

Jego zdaniem przed prywatyzacją powinna raczej nastąpić konsolidacja pionowa spółek z branży.

Według niego, sektor wytwarzania energii powinien być sprywatyzowany jako pierwszy. Dopiero po prywatyzacji elektrownii i elektrociepłowni powinno się prywatyzować spółki dystrybucyjne.

'Najpierw powinniśmy sprywatyzować sektor wytwarzania, a dopiero na końcu dać inwestorom premię w postaci rynku' - powiedział Kaczmarek.

Jego zdaniem konieczne jest także rozwiązanie kontraktów długoterminowych zawieranych między elektrowniami i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE).

Obecnie większość sprzedawanej w Polsce energii objęte jest tymi kontraktami.

'Jeśli mamy kontrakty które ustalają cenę energii do 2015 roku, a nawet do 2020 roku, to wolny rynek energii w Polsce to tak naprawdę około 5 proc.' - powiedział Kaczmarek.

Zapowiedzi Kaczmarka dotyczące wprowadzenia na giełdę Południowego Koncernu Energetycznego są zgodne z propozycjami wiceministra Skarbu Państwa Jana Buczkowskiego w poprzednim rządzie.

Buczkowski pod koniec maja 2000 przedstawił prawdopodobną ścieżkę prywatyzacji PKE, która nastąpić miała w 2001 roku.

Na giełdę wprowadzonych miało być w trzech transzach do 35 proc. akcji PKE.

Według tamtych planów około 15 proc. z nich mogliby objąć inwestorzy instytucjonalni, np. inne podmioty energetyczne. Około 7 proc. trafiłoby do inwestorów pasywnych, na przykład do funduszy emerytalnych, a kolejnych około 7 proc. objęliby inwestorzy rozproszeni.

PKE utworzyły w maju 2000 roku elektrownie Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza i Halemba. Potem akces zgłosiły też Elektrociepłownia Katowice i Elektrownia Blachownia.

Koncern to największy producent energii w Polsce, liczący się również w Europie. Łączna moc elektrowni tworzących PKE SA przekracza 5.000 megawatów. Koncern ma około 17 proc. udziału w krajowej produkcji prądu i blisko 16 proc. w produkcji ciepła na rynku lokalnym. Kapitał PKE to około 1,4 mld zł.

W 2000 roku całkowite przychody elektrowni wchodzących w jego skład przekroczyły 3 mld złotych. Dodatni wynik osiągnęły trzy z siedmiu elektrowni. Łączny wynik podmiotów tworzących koncern za 2000 rok to 26,4 mln zł straty brutto. Na wynik wpłynęło przede wszystkim utworzenie znacznych rezerw.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)