Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany Rafinerii Gdańskiej

0
Podziel się:

Ponad 60 mln zł zysku netto planuje osiągnąć w tym roku Rafineria Gdańska, w porównaniu do około 3 mln zł w 2001 roku

- poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes spółki Paweł Olechnowicz.

'Zysk na takim poziomie jest możliwy, jeśli będziemy prowadzili aktywną politykę na rynku' - powiedział Olechnowicz. Zaznaczył, że spółka chce rozbudowywać sieć detaliczną sprzedaży, wzmocnić sieć sprzedaży hurtowej oraz pozyskiwać dużych klientów instytucjonalnych. Zapytany, co zaważyło na tak niskim ubiegłorocznym zysku, odpowiedział, że złożyła się na to zarówno trudna sytuacja zewnętrzna na rynku, jak i zbyt mała aktywność firmy.

Prezes gdańskiej rafinerii zaznaczył, że chciałby, aby sieć sprzedaży detalicznej spółki wzrosła do minimum 500 punktów.

'Najkorzystniej byłoby, gdyby stało się to w ciągu tego, lub przyszłego roku' - powiedział Olechnowicz.

RG dostarcza obecnie paliwo do około 300 stacji paliw, z czego ponad dwadzieścia należy do spółki rafinerii, a reszta ma charakter patronacki.

'Nie wykluczam kapitałowych inwestycji w pozyskanie nowych punktów' - powiedział Olechnowicz. Dodał, że na rozbudowę sieci dystrybucji paliw potrzeba nakładów w wysokości ok. 200 mln dolarów. Prezes spółki zapowiedział działania w kierunku zwiększenia możliwości przerobu ropy - z 4,5 mln ton rocznie do 6 mln ton.

'Na przystosowanie tej instalacji, którą mamy, do zwiększonego przerobu potrzeba 20-30 mln dolarów, które wydamy, jeśli okaże się, że jesteśmy w stanie sprzedać taką ilość produktów' - powiedział prezes.

Według niego, takie działania są RG niezbędne, niezależnie od tego, czy i kiedy spółka zostanie sprywatyzowana.

'Liczę, że tak, jak zapowiedział to minister skarbu, sprawa prywatyzacji gdańskiej rafinerii wyjaśni się do końca miesiąca' - powiedział Olechnowicz.

Prezes RG zaznaczył, że decyzja dotycząca prywatyzacji spółki należy do właściciela. Według niego jednak, jeśli okazałoby się, że inwestorem w gdańskiej firmie zostałby PKN Orlen to w 'długim okresie byłaby to decyzja dobra, jednak absolutnie nieprawidłowa na dziś'. Olechnowicz dodał, że nie ma jednak innych szans na przetrwanie Rafinerii Gdańskiej na rynku, niż jej prywatyzacja.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)