Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pół miliarda na dostęp do internetu. Rząd chcę podłączyć wszystkie szkoły do sieci

5
Podziel się:

Prawie 500 milionów złotych ma kosztować uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Funkcjonowanie tego projektu to ponad miliard 300 milionów. Dzięki tym pieniądzom uczniowie wszystkich szkół w kraju mają mieć dostęp do szybkiego internetu.

Zaledwie 10 procent szkół w kraju ma dostęp do szybkiego Internetu
Zaledwie 10 procent szkół w kraju ma dostęp do szybkiego Internetu (STANISLAW KOWALCZUK)

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez m.in. Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich lub słabo zaludnionych a szkołami z dużych miast, są znaczące różnice w dostępie do szerokopasmowego internetu.

- Dziś zdecydowana większość polskich szkół nie ma szybkiego łącza. Zaledwie 10 procent z nich ma dostęp do internetuo parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do zajęć - przekonuje sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Marek Zagórski i podkreśla, że edukacja w wielu miejscach nadal odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma zapewnić szkołom dostęp do szybkiego internetu, o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Zobacz także: Zobacz: Rośnie problem uzależnienia od smartfonów i internetu

Operatorem tej publicznej sieci telekomunikacyjnej został NASK Państwowy Instytut Badawczy. W tym roku do sieci dołączy 1,5 tysiąca placówek z sześciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. W przyszłym będzie to 12 tysięcy szkół. Do 2020 roku do OSE mają być już podłączone wszystkie szkoły, czyli prawie 19,5 tysiąca.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ch..b
6 lat temu
Do czego szybki internet w szkole? Do siedzenia na YT czy na Facebooku przez paniusie, które w tajemnicy przed chłopem w robocie na fejsie flirtują? W szkole trzeba się uczyć! Do nauki są podręczniki, ewentualnie programy wspomagające edukację. Te drugie obsłuży najsłabszy komputer bez neta.
PJN
6 lat temu
A czy ktoś zastanawia się nad przepustowością sieci w PL? Już ledwie zipie, państwo chce rozdawać wtyczki do nie swojej sieci - dobroczyńcy! Tak jak z tymi autami na prąd - całe szczęście nie spełniają obietnic, bo jak nagle by podłączyło się te ich autka do sieci elektrycznej to w szpitalach by trzeba było lampkami oliwnymi świecić. Uwielbiam ludzi, którym horyzont kończy się 2 cm od nosa.
JP
6 lat temu
Wprowadza się e-dzienniki a panie nauczycielki od polaka biegłe w ortografii nie potrafią laptopa używać.
DX
6 lat temu
A po co im szybki internet , do oglądania filmów 4K ?
jontek
6 lat temu
najpierw cepik2 trzeba porządnie podłączyć do interneta