Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w grupie PKP ma zakończyć się do 2007 roku

0
Podziel się:

Rząd zakłada, że spółki z grupy PKP zostaną sprywatyzowane do końca 2007 roku, przy czym PKP Cargo może być docelowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, notowane na GPW, a PKP Intercity miałoby pozyskać w 2006 roku inwestora strategicznego - podał CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

PKP Cargo będzie przygotowywane do prywatyzacji w latach 2005-2006.

"Strategia prywatyzacji zostanie określona zgodnie z wynikami prac doradczych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości udostępnienia akcji instytucjonalnym inwestorom finansowym i docelowym notowaniem akcji firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych" - podał CIR.

W przypadku PKP Intercity, które obsługuje przewozy krajowe i międzynarodowe, rząd chce przygotować spółkę do prywatyzacji przez sprzedaż inwestorowi strategicznemu w 2006 roku.

PKP na koniec 2004 roku była właścicielem lub użytkownikiem 100 proc. akcji lub udziałów w 34 spółkach, z których pięć jest w likwidacji lub upadłości. Rząd zakłada, że prywatyzowane będą wszystkie, z wyjątkiem PKP Polskich Linii Kolejowych (infrastruktura kolejowa), PKP Przewozów Regionalnych i części akcji PKP Cargo.

Rząd przyjął we wtorek projekt strategii restrukturyzacji i prywatyzacji grupy PKP SA, zgodnie z którą wszystkie składniki majątku niezbędne dla spółek zostaną do nich wniesione w latach 2005-2006, a od początku 2006 roku PKP SA zostaną przekształcone w Fundusz Mienia Kolejowego.

"Będzie on następcą prawnym PKP i spółką akcyjną będącą w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Podstawowym zadaniem PKP będzie podjęcie ostatecznych decyzji i wykonanie faktycznych czynności dotyczących wniesienia składników majątkowych do poszczególnych spółek z grupy PKP" - podał CIR.

PKP, a następnie Fundusz Mienia Kolejowego, pełnić będą decydującą rolę w reformowaniu grupy PKP.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA (PLK), która zajmuje się utrzymaniem, remontami i modernizacją linii kolejowych, docelowo stanie się własnością Skarbu Państwa przez przejęcie akcji spółki od PKP.

Utworzona zostanie też grupa kapitałowa PLK. PLK przejmie od PKP funkcje związane z kwestiami technicznymi, eksploatacyjnymi i inwestycyjnymi, dotyczącymi systemu funkcjonowania infrastruktury dla kolejnictwa. Tworzenie powiązań kapitałowych między PLK i pozostałymi spółkami infrastrukturalnymi zakończy się w 2005 roku.

PLK staną się właścicielem nie mniej niż 25 proc. plus 1 udział (akcja) w PKP Energetyka, PKP Telekomunikacja, PKP Informatyka oraz w przyszłości, wydzielonej z PKP, spółki zarządzającej dworcami kolejowymi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)