Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął Założenia Umowy Partnerstwa

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu, że cała Rada Ministrów przyjęła propozycję przedstawioną przez szefową resortu rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską.

Rząd przyjął Założenia Umowy Partnerstwa

Rząd przyjął Założenia Umowy Partnerstwa, czyli rodzaju kontraktu z Komisją Europejską, w którym państwa członkowskie wskazują, jak planują osiągnąć swoje cele rozwojowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych - poinformowało CIR.

_ - Założenia Umowy Partnerstwa to propozycja strategii wykorzystania środków z funduszy dostępnych w ramach Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej, a także zarys programów operacyjnych oraz założenia finansowe i wdrożeniowe na nową perspektywę _ - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Donald Tusk powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu, że cała Rada Ministrów przyjęła propozycję przedstawioną przez szefową resortu rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską.

_ - To nie budziło jakichś zasadniczych wątpliwości. Ten projekt ma jeden walor - jest projektem elastycznym. Będziemy mogli przesuwać środki w zależności od jakości projektów w danej dziedzinie życia. Trzeba było trochę przełamywać opór ministrów, którzy czasami chcą mieć bardzo wyraźnie oznaczone swoje rewiry w tych pieniądzach europejskich, ale obyło się bez jakiegoś zasadniczego sporu _ - poinformował premier.

Tusk przypomniał, że przywódcy państw Unii Europejskiej nie porozumieli się jeszcze co do ostatecznego kształtu budżetu UE na lata 2014-2020. Bez określenia, ile pieniędzy przypadnie Polsce, trudno opracowywać szczegółowe plany ich wydawania.

_ - Co prawda Europa jeszcze nie dogadała się, jeśli chodzi o wysokość budżetu europejskiego, ale chcemy być równie dobrze, albo jeszcze lepiej przygotowani do wydawania tych środków, bo jakiś budżet Europa uchwali. (...) Chcemy wyprzedzająco przygotować tę tzw. Umowę Partnerstwa tak, aby maksymalnie szybko móc zacząć wydawać pieniądze europejskie na projekty przygotowywane zarówno na szczeblu centralnym, samorządy, firmy i instytucje _ - zaznaczył Tusk.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada, że w latach 2014-2020 będzie funkcjonować osiem programów zarządzanych centralnie - sześć przez resort i dwa przez ministerstwo rolnictwa, oraz 16 programów regionalnych, zarządzanych - tak jak teraz - przez poszczególne województwa.

Ministerstwo rolnictwa ma zarządzać programem rozwoju obszarów wiejskich i programem dotyczącym obszarów morskich i rybackich. Wśród programów zarządzanych przez resort rozwoju regionalnego dwa największe to te poświęcone infrastrukturze i innowacyjności. W tych dwóch programach do podziału ma być najwięcej pieniędzy.

Jak powiedział rzecznik MRR Piotr Popa, Umowa Partnerstwa jest umową podpisywaną przez rządy poszczególnych państw UE z Komisją Europejską. Resort zakłada, że jeżeli na początku przyszłego roku poznamy ostateczny kształt wieloletniego budżetu UE, to umowa mogłaby być gotowa do połowy 2013 r. Wtedy rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską. Sama umowa miałaby być gotowa i podpisana do końca tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Do marca Polska musi podjąć ważną decyzję - _ Dla mnie wybór ten jest oczywisty. Uważam, że Polacy powinni uczestniczyć w szczytach strefy euro i powinni uczestniczyć w budowie unii gospodarczej i walutowej odpornej na kryzysy _ - minister ds. europejskich Piotr Serafin.
Czy Polska dostanie 72 miliardy euro? Przywódcy przerwali o północy rozmowy na szczycie UE, by je wznowić dzisiaj w południe po analizie nowej propozycji budżetu UE 2014-20.
Polska wywalczy więcej funduszy unijnych? Budżet Wspólnoty tematem narady unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli.
fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)