Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko. Kogo dotyczy?

3
Podziel się:

Zasiłek opiekuńczy przyznaje się w sytuacji, gdy przebywamy na zwolnieniu lekarskim po to, by sprawować opiekę nad dzieckiem albo innym członkiem rodziny, który jest chory.

Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego obowiązuje także w przypadku, jeśli pracownik wychowuje i utrzymuje nie swoje dziecko oraz ma ubezpieczenie chorobowe.
Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego obowiązuje także w przypadku, jeśli pracownik wychowuje i utrzymuje nie swoje dziecko oraz ma ubezpieczenie chorobowe.

W przypadku, gdy pracownik nie może iść do pracy, bo opiekuje się chorym dzieckiem, przysługuje mu zasiłek opiekuńczy. Żeby ubiegać się o niego trzeba spełnić jednak warunki wyszczególnione w przepisach prawa. Zasiłek opiekuńczy obowiązuje także przy opiece nad innym chorym członkiem rodziny.

Kogo dotyczy zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko otrzymać można jedynie w przypadku spełnienia obu poniższych warunków:
Pracownik nie możesz pracować, ponieważ opiekujesz się chorym dzieckiem, oraz:

  • jest jego rodzicem,
  • jest jego rodzicem adopcyjnym,
  • jest jego rodzicem zastępczym,
  • jest jego opiekunem prawnym.
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego obowiązuje także w przypadku, jeśli pracownik wychowuje i utrzymuje nie swoje dziecko oraz ma ubezpieczenie chorobowe oraz:

  • jest pracownikiem (masz umowę o pracę) ,
  • jest zleceniobiorcą (masz umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, także jeśli pracujesz na podstawie umowy uaktywniającej jako niania),
  • współpracuje ze zleceniobiorcą,
  • wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej (czyli pracujesz w domu i na przykład składasz długopisy, szyjesz, tworzysz biżuterię pasmanteryjną z filcu),
  • prowadzi działalność pozarolniczą albo współpracujesz z taką osobą,
  • jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • jest osobą duchowną.

Prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Zasiłek dostanie jednak tylko jeden z rodziców, który złoży wniosek. Zasiłek nie przysługuje pracownikowi, jeśli inne osoby z rodziny, z którymi mieszka, mogą opiekować się chorym dzieckiem. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata.

Prawo do zasiłku opiekuńczego

Pracownik może skorzystać także z zasiłku opiekuńczego, jeśli jest zwolniony od wykonywania pracy, bo musi opiekować się dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  • nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły
  • konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  • choroba niani (z którą jest zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem),
  • poród lub choroba małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Zgodnie z decyzją rządu o zamknięciu placówek oświatowych, rodzice, którzy muszą opiekować się dzieckiem, spełniają warunek do otrzymania zasiłku na opiekę nad dzieckiem.

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Według przepisów, miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi przez okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Zasiłek przysługuje za każdy dzień na jaki wystawione zostało zwolnienie lekarskie. Dotyczy to także dni ustawowo wolnych od pracy.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem rocznego zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Z kolei jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Ka.
4 lata temu
Czy ja dobrze zrozumiałam, OSOBA DUCHOWNA, a czyje dzieci,....
Mmmmm.ddffggh...
4 lata temu
Wqsdghdsfghjjzmbcwfgghglpljhgddqzqas
???
4 lata temu
Duchowną???