Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Znajomy Szymona Hołowni w nowej radzie nadzorczej Orlenu

438
Podziel się:

Poznański prawnik prof. Tomasz Sójka został jednym z nowych członków rady nadzorczej Orlenu - napisał Onet.pl. Portal dodał, że Sójka w przeszłości organizował struktury Polski 2050, a ponadto "jako prawnik związany z kancelarią prawną SMM opiniował kontrowersyjną fuzję Orlenu z Lotosem".

Znajomy Szymona Hołowni w nowej radzie nadzorczej Orlenu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Kancelarię SMM stworzyli prawnicy: prof. Tomasz Sójka, prof. Marek Mataczyński i adwokat Przemysław Maciak. To od pierwszych liter ich nazwisk pochodzi jej nazwa. Portal przypomina, że wcześniej "Gazeta Wyborcza" opisywała, że kancelaria SMM za usługi na rzecz Orlenu w latach 2018-2021 zarobiła 97 mln zł, z czego 20 mln zł miał dostać prof. Marek Mataczyński. W latach 2006 oraz 2008-2013 był szefem rady nadzorczej Orlenu.

"Jednocześnie kancelaria, już za bardzo niską cenę, miała prowadzić prywatne sprawy odwołanego niedawno prezesa Orlenu Daniela Obajtka" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

Onet przypomina wypowiedź mec. Maciaka z wywiadu na łamach pisma "Sukces po poznańsku", udzielonego w grudniu 2020 r. "Prezes Obajtek nam zaufał i udało się. Ta współpraca jest bardzo intensywna i trwa do dziś. Mamy też na swoim koncie największą transakcję w historii polskiego rynku prawniczego, czyli fuzję PKN Orlen i Lotosu. To nasz wielki sukces" - mówił Maciak.

W rozmowie z Onetem Maciak podkreślił, że za fuzję Orlenu i Lotosu nie był odpowiedzialny, a sprawy nie chciał szerzej komentować.

Tworzył struktury Polski 2050, trafił do Orlenu

Mataczyński na pytania Onetu nie odpowiedział. Do sprawy odniósł się prof. Tomasz Sójka. Prawnik nie widzi konfliktu interesów w swojej nominacji do rady nadzorczej i zaznacza, że nie ma nic do ukrycia.

Onet opublikował jego oświadczenie:

Z kancelarii SMM odszedłem w 2018 r. właśnie po to, by nie uczestniczyć w politycznych projektach takich, jak fuzja PKN i LTS. O jej kształcie i warunkach biznesowych dowiedziałem się z mediów. Od początku byłem sceptycznie do niej nastawiony. Zgodziłem się wejść do RN Orlen, gdyż zależy mi na szybkiej zielonej transformacji w Polsce, a bez Orlenu to się nie wydarzy. Audytami śledczymi zajmować się będą instytucje państwowe i niezależne profesjonalne firmy, wynajęte i nadzorowane przez wieloosobowy zarząd i radę nadzorczą.

Prof. Sójka dodał, że nie jest związany z Polską 2050. Potwierdził, że organizował przyszłe struktury partii, "do której jednak nie wstąpił i wycofał się z życia politycznego".

Na pytania dotyczące nominacji prof. Sójki do rady nadzorczej Orlenu oraz rekomendacji dla jego kandydatury, Onetowi nie odpowiedziało Ministerstwo Aktywów Państwowych i biuro prasowe Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(438)
Stasiek
3 dni temu
Brak słów,to jest jedno wielkie bagno polityczne,oni wszyscy są siebie warci,przed wyborami obiecują złote góry byle dostać się do koryta.Caly naród ciężko pracuje bo to z naszych podatków są wypłacane im milionowe zarobki.W tym.kraju nie ma na kogo głosować bo większość z nich oszuści z różnymi powiązaniami.
Oko
4 miesiące temu
I kto w to wierzy, dla PLN wyrzekają się własnych przynależności partyjnych,byle dostać swoje srebrniki
Rzecznik PO
4 miesiące temu
Koalicji 13 grudnia obowiązuje rotacja , za krótkie koryto żeby wszystkich od razu nakarmić
Prawy
4 miesiące temu
Nazwisko ma odpowiednie .
Wyborca
4 miesiące temu
Szymuś się obstawia swoimi tylko nie wiadomo na jak długo
...
Następna strona