Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Fintech żegna gotówkę

167
Podziel się:

W następnej dekadzie portfel ma być przeżytkiem. Nadchodzi era smartfonów jako mobilnych terminali.

Polacy są większymi entuzjastami cyfryzacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej oraz deklarują chęć korzystania z usług z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i technologii biometrycznych
Polacy są większymi entuzjastami cyfryzacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej oraz deklarują chęć korzystania z usług z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i technologii biometrycznych

„Nie akceptujemy gotówki” – takie kartki będą pojawiać się coraz częściej na drzwiach sklepów czy urzędów. Dla banków, jak i europejskich decydentów, eliminacja papierowego pieniądza to jeden z ważniejszych celów strategicznych na najbliższe lata. Jednak cyfrowa przyszłość płatności nie ma być efektem jedynie działań lobbingowych czy prawnych. To ma być rewolucja napędzana przez właścicieli portfeli. Obecnie ponad 80 proc. transakcji w Polsce odbywa się gotówkowo.

Jednak zdaniem ekspertów, wystarczy kilka lat pracy, by proporcje uległy odwróceniu i dały wymierne oszczędności. Wedle szacunków niezależnych ekspertów, coroczny koszt obrotu fizyczną gotówką wynosi nawet ponad 18 mld zł. Rozwój cyfrowych rozliczeń to także szansa dla polskiego fintechu – w bankowości i płatnościach skuteczne rozwiązania są szybko adoptowane na całym świecie.

- Polacy są większymi entuzjastami cyfryzacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej oraz deklarują chęć korzystania z usług z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i technologii biometrycznych. Biorąc to pod uwagę, branża płatności elektronicznych może stać się jedną z pierwszych, gdzie polskie fintechy nie tylko rozwiną działalność w skali kraju, ale też podbiją świat, czyniąc z Polski hub innowacji na scenie międzynarodowej – przekonuje Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, jeden ze speakerów kongresu Impact fintech'17, który odbędzie się 6 -7 grudnia w Katowicach.

Ofensywa i eksperymenty

Impact fintech'17 zgromadzi europejską – i nie tylko – śmietankę fintechu. Do Polski przyjedzie także jedną z najjaśniejszych gwiazd w segmencie płatności – estońskie Fortumo, specjalizujące się w płatnościach mobilnych i współpracujące z operatorami komórek już w ponad 100 krajach.

- Nadchodzi chwila, w której sprzedawcy dobrze radzący sobie na rozwiniętych rynkach spojrzą na te rozwijające się i tam rozpoczną ofensywę. Wówczas szukać będą fintechów, mogących towarzyszyć im od Afryki po Azję – podkreśla Martin Koppel, prezes Fortumo.

Polskie firmy, dzięki harmonijnej współpracy z bankami, już zbierają wiele cennych doświadczeń. Ale najlepsze dla płatności w fintechu dopiero nadchodzi. W najbliższych latach Fundacja Polska Bezgotówkowa, powołana przez banki, organizacje płatnicze i instytucje państwowe zainwestuje ponad 600 mln zł, aby w Polsce terminale płatnicze były powszechnie dostępne. Celem działalności fundacji jest wykreowanie rzeczywistości, w której gotówka stanowi jedynie jedną z możliwości płatności, obok kart i szeregu nowych, innowacyjnych w skali świata rozwiązań.

Przełomem może być np. pilotażowy projekt Mastercard, który rozpocznie się jesienią w Polsce. Jego kluczowe rozwiązanie to smartfon, który ma być jedynym urządzeniem niezbędne do przyjmowania płatności zbliżeniowych. W tym projekcie swoją cegiełkę dokładają Elavon, Polskie ePłatności oraz Mobeewave. Testy usługi tzw. soft POS mają potrwać do połowy przyszłego roku, ale już 6 - 7 grudnia na Impact fintech'17 będzie można zobaczyć na żywo jak działa to rozwiązanie. Pomysły takie jak ten, mają nie tylko potencjał eksportu innowacji na inne światowe rynki, ale także oddziaływania na ten lokalny, przyczyniając się do wzrostu udziału transakcji bezgotówkowych w Polsce do 80 proc. na początku przyszłej dekady.

Eksport i strumienie

- Bankowcy z zagranicy pytają mnie, jakie czynniki wpłynęły na osiągnięcie sukcesu BLIK w Polsce i jak udało nam się wdrożyć lokalny system płatności w formie technologii, z której ludzie chcą korzystać. BLIK ma realną szansę stać się polskim towarem eksportowym – uważa Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, kolejny ze speakerów tegorocznego Impact fintech'17.

Takich towarów made in Poland ma być więcej, o czym zapewnia Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), która pod jego wodzą stała sięcentrum R&D dla sektora bankowego.

- W zakresie płatności bezgotówkowych, KIR skupi się na rozwoju i upowszechnianiu systemu przelewów natychmiastowych Express Elixir, komercjalizacji systemu rozliczeń kartowych Inkart, a także rozwijaniu systemów Paybynet i Qlik – zapowiada Prezes Alicki.

J?rgen Christian Juul, prezes duńskiego Cardlay, wspierającego banki i firmy w zarządzaniu kartami służbowymi, przewiduje, że najbliższe lata w płatnościach będą stały pod znakiem wspólnego R&D, otwartej innowacji i współpracy w imię budowania globalnych standardów.
- Płatności przyszłości, niczym wideo, będą odbywać się w trybie strumieniowym – prognozuje szef Cardlay.

Zagadnienia związane z innowacyjnymi formami płatności to temat tylko jednej z 10 ścieżek tematycznych inspirujących branżę fintech, które tworzą kongres Impact fintech'17 odbywający się 6 i 7 grudnia w Katowicach. Pozostałe to: AI, data & algorithm based innovation; banking revolution; investments, alternative finance & lending; legal & regulatory; distributed ledgers; insurtech; e-commerce i cybersecurity.

Więcej informacji na temat Impact fintech'17 znajduje się na stronie impactfintech17.com.

Na bezpłatnie wejściówki mogą liczyć akademicy, przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, mediów, startupów i społeczności startupowej.

Rejestracja na Impact fintech'17 możliwa jest na tej stronie.

Gospodarzem Impact fintech'17 jest Miasto Katowice

wydarzenie
najważniejsze
fintech 2017
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(167)
Artykuł
6 lat temu
"Konsumenci żegnają Fintech".
Baks
6 lat temu
Panie Krzysztof Suwart, czy Pan wieży w to co Pan napisał? Ili ma Pan latek?
młody
6 lat temu
Każda firma która likwiduje gotówke jest przez mnie uznawan za wroga i omijam ją szerokim łukiem
Jacek
6 lat temu
Ten numer nie przejdzie.
kasz27
6 lat temu
Stek bezczelnych i prymitywnych kłamstw. Płacę za transakcje kartą, płacę za przelewy, które wykonuję, płacę za kody sms do tych przelewów, płacę za prowadzenie konta. Konto muszę mieć bo tego wymaga pracodawca. Oczywiście moje środki na rachunku nie są oprocentowane. Gdybym mógł przeszedłbym na obrót gotówkowy w całości. W bogatej Bawarii lepiej nie ruszać się bez gotówki bo nawet benzynę ciężko zatankować. Ale trzeba niewolnikom zrobić wodę z mózgu aby w przyszłości dali się przymusić do obrotu pieniądzem elektronicznym, bo to ułatwia kontrolę i jeszcze lepsze golenie frajerów.
...
Następna strona