Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja RPP nie zaskoczyła inwestorów

0
Podziel się:

W ciągu dnia na rynku walutowym było dość spokojnie, a o nominalnych poziomach kursów USD/PLN oraz EUR/PLN decydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym, gdzie wspólna waluta uległa znacznej przecenie względem amerykańskiej.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Pierwsza część środowej sesji upłynęła w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Przed południem Marek Belka prezentując w Sejmie strategię gospodarczą rządu, nawoływał Radę do obniżenia poziomu stóp procentowych mówiąc, że „niezbędnym wsparciem, choć nie panaceum, dla naszych wysiłków, aby ożywić wzrost gospodarczy, jest rozluźnienie polityki pieniężnej”. Inwestorzy nie przejęli się jednak zbytnio słowami szefa resortu finansów, a na rynku nie było chyba ani jednego analityka, który spodziewałby się obniżki stóp. W samo południe okazało się, że RPP, zgodnie z oczekiwaniami, postanowiła utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej oraz nie zmieniła jej parametrów. Premier określił jej decyzję jako „rozczarowującą”. W ciągu dnia na rynku walutowym było dość spokojnie, a o nominalnych poziomach kursów USD/PLN oraz EUR/PLN decydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym, gdzie wspólna waluta uległa znacznej przecenie względem amerykańskiej. Kurs dolara do złotego poruszał się w przedziale 4,1930
– 4,2015. Kurs euro do złotego ulegał wahaniom w zakresie 3,6225 – 3,6360. Odchylenie krajowej waluty od parytetu pozostawało w przedziale 9,6 – 9,9 proc.
O godz. 14.35 jeden dolar wyceniany był na 4,1980 złotego, a jedno euro na 3,6271 złotego (odchyl.– 9,86 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania złotego, w oczekiwaniu na jutrzejsze dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących, powinny pozostać stabilne. Kurs dolara do złotego powinien utrzymywać się powyżej poziomu 4,1850. Cena euro powinna oscylować w okolicy 3,63.

Strategia
Importer: Czekaj
Eksporter: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Wcześniejsze przecieki oraz samo przedstawienie przez rząd Japonii pakietu reform mających na celu powstrzymanie deflacji, a także rozwiązanie problemu złych długów udzielonych przez banki rozczarowało inwestorów, którzy stwierdzili, że nie wnosi nic nowego.
Kurs dolara do jena, który jeszcze we wtorek znajdował się w okolicy 133,80 dziś wzrósł do 134,90.
O godz. 14.35 jeden dolar wyceniany był na 134,87 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania jena mogą jeszcze nieco spaść. Nie wydaje się jednak prawdopodobne, żeby kursowi USD/JPY udało się pokonać bardzo silny techniczny opór na poziomie 135,00/20. Zalecamy sprzedaż dolarów na górkach.

Strategia
Sprzedawaj po 134,80/135,20
Stop loss 135,40
Take profit 134,00

EUR/USD
We wtorek późnym popołudniem, po publikacji gorszych od oczekiwań danych o nastrojach konsumentów w USA w lutym wspólna waluta chwilowo zyskała na wartości względem amerykańskiej. Po tym krótkotrwałym wzroście kursu EUR/USD w okolice „figury” 0,8700 dolar zaczął odrabiać straty względem euro. Podczas sesji amerykańskiej wartość euro spadła w okolice 0,8620. Większość analityków sądzi, że gospodarka USA odbije się o wiele szybciej od europejskiej. Słaby sentyment dla wspólnej waluty został zwiększony podanymi w środę rano danymi z Niemiec. Federalny Urząd Statystyczny podał, że Produkt Krajowy Brutto naszych zachodnich sąsiadów w czwartym kwartale zeszłego roku zniżkował o 0,3 proc. (oczekiwano minus 0,2 proc.). W stosunku do czwartego kwartału 2001 r. tempo rozwoju gospodarczego Niemiec spadło o 0,1 proc. Dodał on również, że wzrost PKB za cały zeszły rok wyniósł 0,6 proc. Poinformowano również, że do 2,7 proc. z 2,6 proc. zrewidowano poziom deficytu budżetowego za zeszły rok. W ciągu dnia kurs euro do
dolara ulegał wahaniom w zakresie 0,8620 – 0,8660. O godz. 14.30 opublikowano dane z USA o większym od oczekiwań (prognozowano + 1,6 proc.), 2,6 proc. wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w styczniu, a rynek z niecierpliwością oczekiwał na popołudniowe wystąpienie szefa FED Alana Greensapna przed Kongresem.
O godz. 14.35 jedno euro wyceniane było na 0,8639 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek oczekuje, że Alan Greenspan potwierdzi fakt coraz lepszej kondycji amerykańskiej gospodarki. Wydaje się, że taki ton jego słów jest już w cenach. Euro nie powinno zniżkować poniżej figury 0,8600.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)