Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar najtańszy od początku lipca

0
Podziel się:

Na początku czwartkowej sesji złoty kontynuował rozpoczęte podczas środowego handlu wzrosty. Kurs USD/PLN zniżkował do poziomu 3,8240, osiągając najniższą wartość od 2 lipca 2003 roku, a cena euro konsolidowała się w przedziale 4,3995-4,4195

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Na początku czwartkowej sesji złoty kontynuował rozpoczęte podczas środowego handlu wzrosty. Kurs USD/PLN zniżkował do poziomu 3,8240, osiągając najniższą wartość od 2 lipca 2003 roku, a cena euro konsolidowała się w przedziale 4,3995-4,4195. Niezbyt optymistyczna sytuacja polskich finansów publicznych, a w szczególności przyszłorocznego deficytu budżetowego, sugeruje, że tak gwałtowne wzmocnienie złotego spowodowane zostało ruchem kapitału spekulacyjnego oraz stabilizacją innych walut naszego regionu.

Do wzrostu notowań złotego z pewnością przyczynił się delikatny spadek rentowności papierów dłużnych tak na rynkach międzynarodowych jak i na rynku krajowym. Jednak w godzinach popołudniowych, wraz ze spadkiem forinta na rynku węgierskim oraz przeceną obligacji, złoty stracił delikatnie na wartości względem parytetu, a odchylenie wzrosło z około -3,90 proc. na otwarciu do około –3,50 proc., po czym nastąpiła stosunkowa stabilizacja. Wraz ze spadkiem euro wobec dolara na rynkach międzynarodowych kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 3,8570, natomiast kurs EUR/PLN delikatnie osłabił się do poziomu 4,4000.
O godzinie 15:35 kurs USD/PLN wynosił 3,8530/3,8590, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4080/4,4130.

Krótkoterminowa prognoza
Fakt, że duże wzmocnienie złotego podczas środowego i początku czwartkowego handlu nastąpiło w wyniku technicznego odreagowania, może oznaczać, że w najbliższych sesjach nastąpi realizacja zysków, a złoty ponownie się osłabi. Jednak skala popołudniowego spadku wartości naszej waluty sugeruje, że fala tej realizacji jeszcze nie nastąpiła. Więc wszystko przed nami. W piątek GUS opublikuje dane dotyczące cen żywności i napojów bezalkoholowych. Tego samego dnia odbędzie specjalne posiedzenie rządu na temat dalszych prac nad założeniami budżetu, ale wydaje się, że nie poznamy nowych rewelacji.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
W nocy czasu polskiego notowania dolara do jena zniżkowały w kierunku 118,50. Wzrost cen akcji na giełdzie w Tokio pomógł jenowi w poprawieniu pozycji wobec amerykańskiej waluty. W czwartek rano dolar rozpoczął jednak odrabianie strat. Początek sesji przyniósł konsolidację pomiędzy 118,70 a 118,90. Po południu dolar przyspieszył. Kurs dolara do jena w drugiej połowie czwartkowej sesji znalazł się nieco powyżej 119,00. Wpływ na wzrost kursu mogły mieć opublikowane dane o japońskim eksporcie. W czerwcu, po 13 miesiącach wzrostów, eksport pozostał na niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jeżeli w kolejnych miesiącach eksport nie będzie się poprawiał to ożywienie w japońskiej gospodarce stoi pod znakiem zapytania. Po publikacji dużo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy kurs dolara do jena wzrósł powyżej 119,20.
O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 119,26 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania dolara do jena powinny utrzymywać się powyżej 118,80.

EUR/USD
Wypowiedź członka FED Bena Bernake’a umożliwiła wzrost notowań euro do dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni. Kurs EUR/USD znalazł się w czwartek rano nieco powyżej 1,1500. Bernake powiedział, że w dalszym ciągu ryzyko dezifnlacji, która mogłaby przerodzić się w deflację jest wyższe niż ryzyko powrotu inflacji. Rynek odebrał tą wypowiedź jako zapowiedź kontynuacji polityki niskich stóp procentowych. Euro nie zdołało jednak zbyt długo święcić tryumfów. O godzinie 14:30 okazało się bowiem, że liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA spadła do najniższego poziomu od lutego tego roku. Liczba podań wyniosła 386 tysięcy podczas gdy jeszcze w zeszłym tygodniu wynosiła 415 tysięcy. Rynek zaregował silnym spadkiem kursu EUR/USD. Notowania euro do dolara w przeciągu kilkunastu minut spadły w okolice 1,1440. Kurs euro do dolara pozostawał po południu w przedziale 1,1420 – 1,1440.
O godz. 15.35 jedno euro wyceniane było na 1,1438 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs euro do dolara powinien pozostawać w przedziale 1,1390 – 1,1480. Wydaje się, że rynek powinien odreagować ostatnie silne zmiany i przejść do fazy konsolidacji.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)