Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Wartość dolara spada nadal

0
Podziel się:

W pierwszych godzinach środowego handlu kurs EUR/USD zwyżkował do 1,3074 i po raz kolejny ustanowił swoje rekordowe maksimum.

Wtorkowe wypowiedzi sekretarza skarbu USA, Johna Snow oddaliły prawdopodobieństwo wspólnej interwencji głównych banków centralnych na rynku dolara. Zdaniem niektórych zmniejszyły one również szanse na to, aby w komunikacie po weekendowym posiedzeniu państw grupy G20 znalazły się jakieś mocne słowa dotyczące silnej deprecjacji amerykańskiej waluty. Dzisiejsza wypowiedź niemieckiego ministra finansów o tym, że zmiany na rynku są brutalne przeszła bez echa. Hans Eichel podkreślił w niej również, że ma nadzieję na to, iż rozmowy o możliwych wspólnych działaniach na rynku z Japonią, Stanami Zjednoczonymi i Europą będą jednak prowadzone. Dodatkowo na rynku panuje opinia o tym, że ewentualna interwencja przeciw słabemu dolarowi przed posiedzeniem G20 zwiększyłaby pozycję przetargową Chin, a to nie jest po myśli Stanów Zjednoczonych.

Prognoza

Rynek zakłada, że szczyt G20 w Berlinie nie przyniesie niczego nowego w sprawie słabnącego w oczach dolara, a rozmowy skupią się głównie na możliwym uwolnieniu przez Chiny kursu juana. Warto pamiętać jednak, że w przypadku szczytu G7 w Boca Raton, który odbył się w dniach 6-7 lutego br. zakładano, że w jego trakcie głównym tematem będzie przede wszystkim stan gospodarki, a okazało się, że w centrum rozmów znalazła się sprawa elastyczności kursowej i wartości amerykańskiej waluty. Istnieje prawdopodobieństwo tego, że komunikat po posiedzeniu może zaskoczyć oraz tego, że może w ogóle nie być w nim mowy o sprawie Chin. Kraj ten podnosząc niedawno stopy procentowe rozpoczął de facto proces rewaluacji juana, który jednak m.in. z racji potrzebnych zmian na chińskim rynku finansowym może potrwać nie tylko kilka czy kilkanaście miesięcy, ale być może o wiele dłużej.

Na czwartek zaplanowano publikację danych makro z USA o „tygodniowym bezrobociu” (14:30), wskaźnikach wyprzedzających za październik (16:00) oraz o stanie sektora wytwórczego okręgu Filadelfii (18:00).

Na rynku EUR/USD przebicie oporów na 1,3050 i 1,3070 otwiera drogę w kierunku poziomów 1,3100/1,3150/1,3200. Warto pamiętać jednak, że jest on bardzo wykupiony i ryzyko silnej korekty spadkowej jest coraz większe.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)