Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal słabnie

0
Podziel się:

Złoty osłabł w poniedziałek rano o 0,5 grosza wobec dolara i o 1 grosz w stosunku do euro do poziomu 4,10 za USD i 3,78 za euro.

Realnie polska waluta osłabła do 8,6 proc. odchylenia od parytetu wobec 8,8 proc. w piątek.

'Rynek niepokoi się eskalacją konfliktu na linii Rada Polityki Pieniężnej - rząd i złoty może nadal słabnąć' - powiedział Marek Zuber z BPH PBK.

Premier Leszek Miller powiedział w weekend, że jest za usunięciem z konstytucji zapisów o RPP. Premier nie wykluczył również możliwości poszerzenia składu Rady.

Od półtora tygodnia toczy się ożywiona dyskusja między przedstawicielami rządu a RPP dotycząca ustalenia nowych zasad w polityce kursowej.

Minister finansów Marek Belka w piątek przedstawił Radzie propozycje do dyskusji o zmianach w polityce kursowej. We wtorek zobowiązał go do tego rząd. Belka sugerował wcześniej, że propozycje zmian mogą zakładać wprowadzenie niejawnego pasma wahań kursu, po przekroczeniu którego Narodowy Bank Polski byłby zobowiązany do interwencji walutowych.

W odpowiedzi RPP podała w czwartek wieczorem, że skuteczniejszą metodą osłabienia złotego niż interwencje NBP byłoby kupowanie przez rząd walut na spłatę zadłużenia zagranicznego na rynku.

Wcześniej prezes NBP Leszek Balcerowicz zadeklarował, że jest otwarty na dialog z ministrem finansów, jednak uważa, że od dyskusji nad kursem złotego ważniejsze są reformy strukturalne i zwiększanie konkurencyjności.

Obserwatorzy rynku uważają, że wobec możliwości niepowodzenia rozmów ministra finansów z Radą rząd może zdecydować się na rozwiązanie sprawy przez parlament, czyli poparcie zmiany ustawy o NBP.

Pierwsze czytanie projektów nowelizacji ustawy o NBP odbędzie się w tym tygodniu.

Projekt PSL i Unii Pracy zakłada zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej i zobowiązanie Rady do dbania o wzrost gospodarczy, a nie tylko o stan finansów państwa.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)