Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do strefy euro - jak najszybciej

0
Podziel się:

Wspólny zespół Ministerstwa Finansów i NBP przygotowujący strategię kursową przed wejściem Polski do Unii Europejskiej uznał, że w Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro

- poinformował wiceminister Ryszard Michalski.

'(...) naszym wspólnym sukcesem jest uzgodnienie, że w interesie Polski leży jak najszybsze wejście do strefy euro' - powiedział Michalski w wywiadzie opublikowanym na stronach internetowych MF.

W połowie lipca Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski ogłosiły, że prace rozpoczął zespół roboczy NBP i MF, którego zadaniem jest opracowanie strategii dojścia polskiej gospodarki do strefy euro, z uwzględnieniem okresów przejściowych.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski poinformował PAP, że najpóźniej w październiku zakończone zostaną prace zespołu MF i NBP.

'Rozbieżności w naszych dyskusjach wiążą się ze sposobem podejścia do tego problemu. Bank Centralny, jak zwykle, patrzy na problem długookresowo, widząc same plusy w dłuższym horyzoncie. Nie zastanawia się zbytnio, co będzie się działo z kursem złotego, zanim wejdziemy do ERM II. Nas natomiast interesuje, co się będzie działo z kursem złotego w najbliższych kilkunastu miesiącach i później już w ramach mechanizmu kursowego' - powiedział wiceminister finansów.

'Poza tym my widzimy problem gwałtownej zmiany polityki pieniężnej na początku roku 2004, kiedy zostanie powołana nowa RPP' - dodał Michalski.

Polska chce przystąpić do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jednak przed przystąpieniem do Unii Monetarnej (EMU - Economic and Monetary Union) waluty krajów oczekujących na wstąpienie do Unii Europejskiej zostałyby powiązane w ramach systemu ERM II, czyli tak zwanego węża walutowego, który ściśle ogranicza wahania krajowej waluty wobec euro do plus/minus 15 proc.

'Z punktu widzenia nie tylko naszego resortu jest bardzo ważne, by na temat terminu wejścia Polski do strefy euro, wypowiedziały się w ramach negocjacji akcesyjnych kraje obecnie wchodzące w skład Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Europejski Bank Centralny' - dodał Michalski.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)