Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP skróci zapadalność papierów w operacjach otwartego rynku

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej skróci w 2003 roku zapadalność papierów w podstawowych operacjach otwartego rynku do 14 dni z 28 dni

- podała RPP w opublikowanych w piątek 'Założeniach polityki pieniężnej'.

'Skrócenie operacji do 14 dni powinno zwiększyć efektywność mechanizmu transmisji polityki pieniężnej, zapewni bardziej precyzyjny wpływ banku centralnego na poziom płynności' - napisała RPP.

Operacje te będą przeprowadzane raz w tygodniu. Ich rentowność wyznaczać będzie stopa referencyjna.

Podstawową operacją Europejskiego Banku Centralnego jest sprzedaż 2-tygodniowych papierów wartościowych, których aukcje są organizowane co tydzień. We wcześniejszym wywiadzie dla PAP członek RPP Dariusz Rosati powiedział, że rada chce wprowadzić operacje 14-dniowe od stycznia przyszłego roku.

W 2003 NADAL NADPŁYNNOŚĆ W SEKTORZE BANKOWYM

RPP podała, że polityka pieniężna będzie realizowana w warunkach nadpłynności sektora bankowego. Zdaniem RPP przejście do niedoboru płynności wiązałoby się z koniecznością dużej emisji obligacji NBP, a tego bank centralny nie chce robić.

'W warunkach wysokiego deficytu sektora finansów publicznych i stosunkowo niskich wpływów z prywatyzacji duża emisja obligacji NBP stanowiłaby konkurencję dla papierów skarbowych i prowadziłaby do niepożądanego wzrostu ich rentowności' - napisała RPP.

RPP chce jednak, aby nie nastąpiły duże wahania płynności w sektorze bankowym i w tym celu przewiduje, że w przyszłym roku nastąpi wykup obligacji indeksowanych do inflacji, a wyemitowanych w 1999 roku.

'Pozwoli to utrzymać niewielką operacyjną nadpłynność w sektorze' - napisała RPP.

Rada oczekuje, że operacja ta usunie utrzymywanie się marży pomiędzy oprocentowaniem kredytów a depozytów.

RPP podpisała w lipcu 1999 roku z 67 bankami umowy o objęciu przez nie obligacji emitowanych przez Narodowy Bank Polski zabezpieczonych zadłużeniem Skarbu Państwa w NBP. Wartość obligacji wyniosła 13,03 mld zł. Termin wykupu wynosi od sześciu do dziesięciu lat, a oprocentowanie ustalono na poziomie inflacji.

RPP przewiduje, że w przyszłym roku bank centralny będzie kontynuował sprzedaż skonwertowanych obligacji skarbowych.

Rada w opublikowanym w piątek dokumencie podała, że obniżki stopy rezerwy obowiązkowej zależeć będą od kształtowania się poziomu nadpłynności w sektorze bankowym. Rada poinformowała, że wprowadzony zostanie kredyt techniczny zabezpieczony obligacjami skarbowymi.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)