Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przeniesienie obligacji z OFE do ZUS narusza prawo?

0
Podziel się:

Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS ograniczy gromadzone w tym filarze oszczędności o około 50 proc.

Przeniesienie obligacji z OFE do ZUS narusza prawo?
(Maj/Reporter)

Propozycja rządu dotycząca zmian w OFE oznacza likwidację drugiego filara systemu emerytalnego - oceniła w czwartek Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS ograniczy zgromadzone w tym filarze oszczędności o około 50 proc.

_ Decyzja rządu została podjęta bez uwzględnienia kilkutygodniowej debaty publicznej, w której przedstawione zostały zarówno argumenty przeciwko takim propozycjom, jak i pomysły innego rozwiązania zmniejszającego dług publiczny _ - podkreśliła w czwartkowym komentarzu Konfederacja Lewiatan.

Organizacja przedsiębiorców zwróciła uwagę, że o rosnących problemach z deficytem i długiem publicznym rząd wiedział już od dawna. _ Nasiliły się one w 2010 r., gdy deficyt wyniósł blisko 8 proc. PKB i o ok. 3 pkt proc. zwiększył dług publiczny w stosunku do PKB _ - napisano.

Konfederacja Lewiatan wysoko oceniła działania rządu, które doprowadziły do zlikwidowania wcześniejszych emerytur oraz wydłużenia wieku emerytalnego. Jednak - jej zdaniem - sytuacja finansów publicznych wymagała więcej przedsięwzięć, pozwalających na istotne zwiększenie efektywności wydatków publicznych, a w konsekwencji ich dostosowanie do możliwości budżetowych.

_ Umorzenie obligacji, stopniowe przekazywanie środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych oraz dobrowolność w podjęciu decyzji o wyborze miejsca oszczędzania na emeryturę oznaczają likwidację drugiego filara systemu emerytalnego _ - oceniła.

W jej opinii, propozycje rządu oznaczają nacjonalizację środków gromadzonych przez Polaków w drugim filarze. _ Przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i ich umorzenie narusza bardzo silne prawo ochrony własności zagwarantowane w Konstytucji RP, zastępując je słabszym prawem do świadczenia socjalnego gwarantowanego przez państwo _ - napisano.

Według organizacji przedsiębiorców to, jak waloryzowany będzie nasz kapitał, który zamiast do drugiego filara trafi do ZUS, będzie zależeć od decyzji politycznych.

Jak dodano, osłabienie zdolności do inwestowania funduszy emerytalnych może ograniczyć napływ kapitału na GPW.

Propozycje rządu - w ocenie Konfederacji Lewiatan - spowodują w krótkiej perspektywie poprawę sytuacji finansów publicznych i radykalne ograniczenie długu publicznego. _ Jednorazowo dług publiczny, wynoszący obecnie ok. 800 mld zł, zmniejszy się o ok. 130 mld zł, czyli o ok. 15 proc., a dług publiczny w stosunku do PKB o ok. 8 proc. _ - napisano.

Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS spowoduje ograniczenie zgromadzonych w tym filarze oszczędności o ok. 50 proc. _ Wprowadzenie 10-letniego okresu przenoszenia środków z systemu kapitałowego do ZUS to obniżenie wartości tych środków o kolejne ok. 20-25 proc. Dodatkowo wprowadzenie dobrowolności także wpłynie na zmniejszenie środków przekazywanych do drugiego filara _ - podkreślono. Dodano, że docelowo drugi filar systemu emerytalnego zniknie.

Organizacja przedsiębiorców podkreśliła, że na propozycje rządu zareagowały wyraźnie rynki finansowe, rentowność polskich 10-letnich obligacji wzrosła, złoty osłabia się, a giełda zareagowała bardzo dużymi spadkami.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w OFE konstytucyjne? Wątpliwości Konfederacja Pracodawców Polskich Lewiatan uważa, że umorzenie części obligacyjnej OFE i przekazanie środków z funduszy do ZUS-u jest niekonstytucyjne.
Zmiany w OFE. "Wysokość emerytur będzie zależała od wielkości PKB" _ -Zaproponowane przez premiera Donalda Tuska zmiany dotyczące OFE pozwolą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego _ - uważa Jan Krzysztof Bielecki.
Propozycje rządu pomogą budżetowi? Proponowane przez rząd zmiany w OFE na krótką metę pomogą budżetowi - oceniają analitycy agencji ratingowej.
emerytury
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)